natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Rozpory mezi Ruskem a NATO zůstávají, řekl po setkání Rady NATO-Rusko šéf Aliance

    26. října 2017  16:17

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

    Rozpory mezi Ruskem a NATO zůstávají, řekl po setkání Rady NATO-Rusko šéf Aliance

    Mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem nadále „přetrvávají zásadní rozdíly“ v pohledu na konflikt na východní Ukrajině, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po třetí letošní schůzce Rady NATO – Rusko. „Náš dialog není snadný, ale právě proto je tak důležitý,“ řekl s tím, že to byla upřímná výměna názorů o Ukrajině, Afghánistánu, transparentnosti a omezení rizik.

    Severoatlantická aliance chtěla probrat s Ruskem zprávy, podle nichž se ruské palivo dostává k hnutí Tálibán. „Vyslanci NATO se proto v Bruselu setkají s ruským vyslancem při Alianci Alexandrem Gruškem a na pořadí schůzky bude i Afghánistán,“ informoval před schůzkou generál Petr Pavel, předseda vojenského výboru NATO.

    Rusko tato obvinění popřelo s tím, že nikdo „neposkytl žádné dokumenty“ jako důkaz. Sám Pavel žádné opravdové důkazy o dodávkách ruských zbraní Tálibánu neviděl , dostaly se mu však zprávy o tom, že Ruská federace prodává své palivo firmám, které ho přeprodávají hnutí Tálibán.

    Kam dál?
    Rusko podporuje Tálibán v boji proti silám NATO (16.10. 2017)

    Zdroj: Focus (Bulharsko), Radio Free Europe (USA/ČR)

    ---

    Turecko bude v případě dokončení nákupu systémů S-400 čelit problémům

    V případě, že Turecko dokončí nákup ruských protiraketových systémů S-400, bude čelit značným následkům. Tak se o současné situaci vyjádřil předseda vojenského výboru Severoatlantické aliance generál Petr Pavel a dodal, že pokud bude Turecko systém používat, nebude mít možnost stát se součástí integrovaného protiraketového štítu se svými aliančními spojenci. „Samozřejmě, že mají suverenitu při nákupu vojenského vybavení, ale stejně jako mají suverenitu při rozhodování, musí být suverénní i ve chvíli, kdy je třeba čelit následkům,“ dodal Pavel.

    Turecko oznámilo svůj výběr v září, nicméně poslední smlouva stále není podepsána a do té doby, alespoň podle Pavla, mohou spojenci diskutovat o možných problémech spojených s nákupem.

    Kam dál?
    NATO a Turecko se shodují v otázce nákupu systému S-400 (21.9. 2017)

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Chorvatské chování nás překvapilo, tvrdí Rusko

    Ruská ambasáda v chorvatském Záhřebu byla překvapena, když zjistila, že Chorvatsko je jedním ze signatářů dopisu, který žádá Evropskou unii, aby bojovala s ruským vlivem v regionu. „Je nám líto, že se Chorvatsko rozhodlo tímto způsobem, v době, kdy se naše bilaterální vztahy prohlubují a po pozitivních ohlasech po návštěvě chorvatského prezidenta v Rusku,“ prohlásil zdroj blízký ruské ambasádě.

    Dopis, mezi jehož signatáře patří Česká republika, Litva, Lotyšsko, Polsku, Rumunsko, Švédsko a Velká Británie, má za úkol varovat před rozsáhlou informační kampaní Ruské federace.

    Kam dál?
    Západ nedokáže čelit ruským kyberútokům a dezinformacím, říká Lotyšsko (5.9. 2017)

    Zdroj: B-92 (Srbsko)

    ---

    Americká armáda považuje rasistická hnutí za větší hrozbu než ISIS

    Podle nového průzkumu v řadách amerických ozbrojených složek se s rasismem setkal každý čtvrtý voják a celkově je rasismus považován za větší hrozbu než například organizace Islámský stát, která bojuje v Sýrii, Iráku a Afghánistánu. Průzkum mezi vojáky proběhl po pochodu neonacistů ve městě Charlottesville, během kterého zemřela jedna z antifašistických protestantek.

    Anketa také ukazuje, že téměř 42 % vojáků s jinou barvou pleti než bílou se během služby setkalo s rasismem, na otázku, jestli bílí nacionalisté představují národní hrozbu, pak 30 % všech zúčastněných odpovědělo: „Ano, významnou.“

    Kam dál?
    V Německé armádě ročně objeví až 20 pravicových extremistů (23.10. 2017)

    Zdroj: The Independent (Velká Británie)

    ---

    Trump se pojmu „moji generálové“ nevzdá, kritizuje ho za to vojenská komunita

    Prezident Donald Trump si osvojil zvyk používat speciální frázi, která ale pobuřuje příslušníky americké vojenské komunity. Naposledy tuto frázi použil, když byl požádán, aby uvedl, zda schválil misi v Nigerii, která měla za následek úmrtí čtyř amerických vojáků.

    „Moji generálové a má armáda, to oni mohou rozhodovat,“ řekl tehdy Trump reportérům. To, co kritizují členové armády, je Trumpovo používání termínu „moji generálové“ a „má armáda“. Tyto fráze jsou podle některých zavádějící, co se vlastnictví americké armády týče. Bývalý vojenský důstojník Mark Hertling nedávno prohlásil, že Trump používá „urážlivý jazyk“. „Americká armáda patří národu, ne prezidentovi,“ dodal.

    Kam dál?
    Použitím slov „mí generálové“ Trump vojenskou komunitu nepotěšil (19.10. 2017)

    Zdroj: Bussiness Insider (USA)

    oko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media