natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Americké nálety v Iráku mohou trvat velmi dlouho, varoval Obama

  11. srpna 2014  23:47,  aktualizováno  23:57

  Bagdád, Irák. Ilustrační foto. | foto: Ministerstvo obrany USA / U.S.Air Force

  Americké nálety v Iráku mohou trvat velmi dlouho, varoval Obama

  Spojené státy zahájily sérii náletů proti ozbrojencům v Iráku, aby pomohly uprchlíkům, jež ozbrojenci pronásledují. Americký prezident Barack Obama mezitím varoval, že nálety jsou “součástí dlouhodobého projektu“, jenž bude pokračovat, dokud Irák nezformuje vládu schopnou zajistit bezpečnost v zemi.

  Podle odhadů OSN v iráckých horách zemřelo kvůli dehydrataci nejméně 56 dětí a podle Obamy musí Amerika zakročit okamžitě, aby předešla dalším úmrtím, ochránila své diplomaty a poskytla humanitární pomoc.. Jedná se tak o první oficiální vojenskou akci USA v Iráku od roku 2011.

  Analýza

  Spojené státy však podle Obamy nejsou těmi, kdo přinesou do země mír. „My můžeme vést letecké útoky, ale ve výsledku nepůjde o americké vojenské řešení tohoto problému. Nakonec bude muset jít o irácké řešení, které Amerika a ostatní země a spojenci podpoří,“ ujasnil Obama.

  Kam dál?
  Americké stíhačky udeřily na islamisty v Iráku (8.8. 2014)
  Islámský stát obsadil další tři města na severu Iráku (8.8. 2014)

  Zdroj: Al-Bawaba (Jordánsko)

  ---

  Během summitu NATO bude nad Newportem bezletová zóna

  V průběhu zářijového summitu Severoatlantické aliance ve velšském Newportu bude v jeho okolí vyhlášena bezletová zóna. Díky ní se v dané oblasti nebudou moci pohybovat malá letadla, která létají ve výšce do 10 tisíc stop (3 048 m). O bezletovou zónu požádala policie Úřad pro civilní letectvo. Zákaz nebude mít žádný vliv na činnost britských záchranných složek ani na komerční lety směřující na letiště v Cardiffu ani Bristolu.

  Speciál

  Pokud by se i přesto v zakázané zóně objevilo letadlo bez příslušného povolení, bude zachyceno policejními letouny.

  Kam dál?
  Summit NATO ve Walesu ohlídá deset tisíc policistů (1.7. 2014)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Lavrov a Hammond jednali o situaci na Ukrajině

  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho britský protějšek Philip Hammond společně jednali o situaci na Ukrajině a oba zdůraznili, že je potřebné, aby Kyjev zajistil implementaci opatření sjednaných v Ženevě letos v dubnu. Lavrov a Hammond se zároveň věnovali i humanitární situaci v konfliktní oblasti. Ruský ministr Hammonda informoval o snaze Ruska poskytnout občanům jihovýchodní Ukrajiny humanitární pomoc a také uvedl, že Moskva v této věci úzce spolupracuje s mezinárodními organizacemi.

  V dubnu se diplomaté z Ruska, Ukrajiny, EU a USA dohodli na opatřeních, která měla vést k deeskalaci situace na východě Ukrajiny. Ve společném komuniké představitelé vyzvali válčící strany k upuštění od násilí a ustavení národního dialogu.

  Kam dál?
  NATO varuje, že Rusko chystá invazi na Ukrajinu (7.8. 2014)
  Moskva nás nezastraší, vyzývá Británie spojence k posílení obrany (5.8. 2014)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Washington a Berlín hrozí Moskvě “dalšími následky“ kvůli Ukrajině

  Americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkel se v telefonickém rozhovoru shodli na tom, že Rusko bude čelit “dalším následkům“ v případě, že intervenuje na Ukrajině bez povolení ukrajinské vlády. Taková akce by podle prohlášení Bílého domu byla „neakceptovatelná a proti mezinárodnímu právu“.

  Speciál

  Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí spolu také telefonovali ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho americký protějšek John Kerry. Lavrov podle prohlášení požaduje „bezodkladná opatření pro prevenci blížící se humanitární katastrofy na jihovýchodě Ukrajiny“. John Kerry ruskému ministrovi odpověděl, že se Kyjev chystá na tento problém odpovědět.

  Kam dál?
  Války o území neskončily. Rusko se poučilo, tvrdí expert (9.8. 2014)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Polsko chce víc vojáků NATO, výměnou nabízí investice do přístavů a letišť

  Varšava chce na území Polska více vojáků Severoatlantické aliance a výměnou za to chce investovat do své vojenské infrastruktury. Od skončení studené války podle polského ministra obrany Tomasze Siemoniaka NATO nenaplánovalo žádná nová zařízení na území nových členských zemí. „Doufám, že se situace změní a po summitu v Newportu zvýšíme přítomnost NATO v zemi – budeme hostit vojáky, kteří budou neustále cvičit, a budeme připravovat infrastrukturu,“ uvedl Siemoniak.

  „Jsme připraveni převzít určitou část finanční zodpovědnosti spojenou s organizací nových letišť, přístavů, kasáren a muničních skladů pro případ, že by bylo nutné přesunout jednotky do Polska,“ dodal ministr.

  Kam dál?
  Polsko chce větší podporu ze strany NATO kvůli Ukrajině (22.7. 2014)

  Zdroj: Famagusta Gazette (Kypr)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media