Speciál: Summit NATO ve Walesu 2014

Ve čtvrtek 4. a v pátek 5. září 2014 proběhl ve velšském Newportu 26. summit Severoatlantické aliance. Na něm hlavy států a vlád členských zemí NATO projednaly aktuální otázky týkající se bezpečnosti severoatlantického prostoru. V tomto speciálu přinášíme souhrn zpravodajství natoaktual.cz a základní informace o summitu.  
Logo summitu NATO ve Walesu | foto: NATO

Summit NATO v Newportu se po 24 letech vrátil na britskou půdu. V roce 1990 hostila vrcholnou alianční schůzku britská premiérka Margaret Thatcher v Londýně.

Summit NATO 2014 minutu po minutě:

Logo summitu NATO ve Walesu zobrazuje unikátní most, který je jedním ze symbolů hostitelského města Newport, hrad jako symbol bohaté velšské historie, draka symbolizujícího velšského ducha a uzel odkazující na čtyři střelky kompasu a čtyři základní elementy – zemi, oheň, vodu a vzduch.

Témata summitu

Názory:

Summit ve Walesu měl původně řešit především budoucí směřování Severoatlantické aliance po ukončení mise ISAF v Afghánistánu. Události posledních měsíců na Ukrajině však ovlivnily agendu summitu. Členské státy Aliance diskutovaly například o možnostech navyšování svých obranných rozpočtů, přítomnosti aliančních vojsk na území východoevropských členských zemí a o dokumentu reagujícím na ruské akce na Ukrajině nazvaném Akční plán připravenosti. (S jakými plány jeli na summit NATO čeští politici čtěte v komentáři předsedy Poslanecké sněmovny  Parlamentu ČR Jana Hamáčka pro natoaktual.cz.)

Kromě toho summit připomněl 65. výročí založení NATO a dosavadní generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen se rozloučil se svou funkcí, které se v říjnu ujme bývalý norský premiér Jens Stoltenberg.

Zpravodajství a komentáře natoaktual.cz k summitu NATO ve Walesu:

Předchozí summity NATO ve zpravodajství natoaktual.cz:

SRPEN

ČERVENEC

ČERVEN

Další odkazy:

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.