Americké stíhačky udeřily na islamisty v Iráku

8. srpna 2014  15:03,  aktualizováno  21:59
Spojené státy podnikly cílené nálety na pozice islamistů v severním Iráku. Letouny F/A-18 svrhly laserem naváděné čtvrttunové pumy na mobilní dělo u města Irbíl a konvoj ozbrojenců, uvedl Pentagon.  
Letoun F/A-18 startuje z paluby letadlové lodi Theodore Roosvelt. Ilustrační snímek | foto: U.S. NAVY

Informaci potvrdil mluvčí Pentagonu kontraadmirál John Kirby. K první akci došlo asi ve 12:45 SEČ, kdy dvojice letounů F/A-18 svrhla laserem naváděné čtvrttunové pumy na mobilní dělo islamistických ozbrojenců u Irbílu. 

Kurdská metropole je několikátý den v obležení ozbrojenců Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), kteří ostřelují kurdské jednotky dělostřelectvem.

"Zelenou" k úderu dal velitel amerického velitelství CENTCOM Lloyd Austin na základě povolení od prezidenta Baracka Obamy. Ten několik hodin předtím uvedl, že pokud islamisté budou i nadále postupovat ke kurdskému středisku Irbílu na severu Iráku, zakročí. Spojené státy mají v Irbílu svůj konzulát.

"Jak dal prezident najevo, armáda Spojených států bude nadále podnikat přímé akce proti ISIL, pokud budou ohrožovat naše zaměstnance a zařízení," konstatoval Kirby.

Během pátku pak Američané podnikli ještě další dva nálety na pozice islamistů. Zhruba v 16 hodin SEČ americký bezpilotní letoun zaútočil na místo, odkud radikálové vedli minometnou palbu a poté kolem 17:20 SEČ čtyři letouny F/A-18 shodily laserem naváděné bomby na konvoj sedmi aut islamistů nedaleko města Irbíl.

"Letouny provedly dva plánované údery, během nichž každé letadlo svrhlo jednu laserem naváděnou bombu. Celkem tedy osm bomb dopadlo na cíl a zničilo minomet a konvoj," dodal Kirby. Stroje startovaly k derům z letadlové lodi George H. W. Bush, která je od června v Perském zálivu.

Američané v pátek večer také podnikli druhý humanitární let, během kterého z letounu C-130 Hercules shodili do ozbrojenci obléhaného území Sindžáru lidem potraviny a vodu.

Islamisté se v severním Iráku zmocnili před pár dny tří měst v blízkosti iráckého Kurdistánu. Nové boje vyvolaly exodus příslušníků náboženských menšin, především křesťanů. V horách na severozápadě se ukrývá na 40 tisíc příslušníků islámské sekty jezídů a hrozí jim smrt hladem. Radikální sunnité zintenzivnili boje minulý týden a o víkendu se zmocnili měst Sindžár a Zumár.

Islamisté postupují severním Irákem od června směrem k Bagdádu. V části Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát, ovládají také velké oblasti v západoirácké provincii Anbár.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.