Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO varuje, že Rusko se chystá na invazi na Ukrajinu

7. srpna 2014  16:55
Centrála NATO v Bruselu. Ilustrační foto. | foto: NATO

NATO varuje, že Rusko se chystá na invazi na Ukrajinu

Obavy z ruské intervence na Ukrajinu se stupňují s tím, jak ukrajinské síly obkličují Ruskem podporované povstalce v Doněcku, a s hrozbou, že sankce Západu budou mít pro Moskvu tvrdé následky.

Rusko se připravuje na vyslání vojsk na východ Ukrajiny pod záminkou humanitární mise na záchranu separatistů, varuje Severoatlantická aliance a Spojené státy americké. Počet ruských vojsk na hranicích s Ukrajinou se zdvojnásobil na dvacet tisíc mužů a probíhá tam týdenní vojenské cvičení.

„Nebudeme hádat, co Moskva zamýšlí, ale můžeme vidět, co dělá – a to zapříčiňuje velké obavy. Rusko shromáždilo u východních hranic Ukrajiny okolo dvaceti tisíc vojáků v bojové pohotovosti,“ uvedla mluvčí NATO Oana Lungescu.

Kam dál?
Rusko posiluje vojska u hranic s Ukrajinou, varuje NATO (7.8. 2014)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Rusko odpovídá na sankce Západu, zakazuje dovoz jídla z USA i EU

Moskva zakáže dovoz jídla ze Spojených států a ovoce a zeleniny z Evropské unie v odpovědi na sankce uvalené Západem na Rusko kvůli podpoře rebelů na Ukrajině.

Zákaz dovozu se dotkne především ruských spotřebitelů, kteří spoléhají na levný import, a farmářů na Západě, pro které je Rusko velkým trhem. Moskva je zdaleka největším dovozcem evropského ovoce a zeleniny a také druhým největším importérem drůbeže ze Spojených států.

Kam dál?
Washington tlačí na Evropu kvůli zpřísnění sankcí vůči Rusku (25.7. 2014)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Rasmussen navštíví Ukrajinu v čase narůstající krize

Moskva obviňuje Severoatlantickou alianci, že „prodává mýdlové bubliny“ v době, kdy tvrzení o navýšení počtu ruských vojsk na hranicích s Ukrajinou podněcují strach z ruské invaze. Ukrajinská armáda zahájila první letecký útok na rebely držený Doněck ve snaze osvobodit město, ale zároveň hlásí největší počet svých obětí za poslední týdny, kvůli bombardování povstalců.

„Hrozba přímé intervence Ruska na Ukrajinu je rozhodně větší než byla před pár dny,“ prohlásil polský premiér Donald Tusk. Německá kancléřka Angela Merkel vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby využil svého vlivu u separatistů ke „stabilizaci“ situace Ukrajiny, a generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen dnes míří na Ukrajinu. Moskva se brání, že tvrzení o pohybu jejích vojsk jsou nepravdivá „Pohyb vojska o síle tisíců mužů s vybavením není možný v tak krátkém čase,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenikov.

Kam dál?
Odtajněné satelitní snímky dokazují palbu z Ruska na Ukrajinu, tvrdí USA (27.7. 2014)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Afghánský vrah amerického generála se skrýval v koupelně

Afghánský voják, který zastřelil amerického generála a zranil několik dalších vysoce postavených osob na vojenské akademii v Kábulu, stihl ze svého úkrytu v koupelně vypálit dvě až tři dávky, než byl zabit afghánskými silami. Střelba poranila patnáct lidí včetně jednoho německého a dvou afghánských generálů.

Zastřelený americký generálmajor Harold J. Green je nejvýše postaveným americkým vojákem padlým ve válce od roku 1970.

Kam dál?
Americký generálmajor se stal obětí “vnitřního útoku“ v Afghánistánu (6.8. 2014)

Zdroj: USA Today (USA)

---

Po útoku na amerického generála pozastavilo NATO výcvik afghánských sil

Jednotky ISAF přerušily spolupráci s afghánskou armádou poté, co afghánský voják zastřelil amerického generála a zranil dalších 15 lidí včetně německého a dvou afghánských generálů.

Podle nařízení velitele jednotek ISAF generála Josepha Dunforda zůstanou všichni mezinárodní poradci a velitelé výcviku do pátku v kasárnách. Mezitím se má rozhodnout, jaké dlouhodobé následky bude střelba na vysoce postavené představitele aliančních sil mít.

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

 

 

ist; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.