natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vzkazy NATO do Ruska: žádné chemické zbraně, jadernou válku nikdo nevyhraje

  23. března 2022  15:02
  Severoatlantická aliance je připravena Ukrajině poskytnou vybavení k ochraně proti chemickému nebo jadernému útoku, oznámil šéf NATO Jens Stoltenberg. Spojenci podle něj ale musí zajistit, aby se válka nerozšířila do dalších zemí.  

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

  „Nukleární válku nelze vyhrát a nikdy by k ní nemělo dojít,“ řekl Stoltenberg na dotaz, jak chce Aliance chránit země včetně Ukrajiny v případě ruského jaderného útoku.

  „Rusko by mělo zastavit tuto nebezpečnou nezodpovědnou jadernou rétoriku,“ uvedl s tím, že spojenci mají plány na ochranu aliančních států proti všem hrozbám a Moskvě opakovaně vysílají jasné signály, že jsou připraveni bránit své území. „NATO má plány na ochranu spojenců v případě jakéhokoliv ohrožení,“ řekl.

  Stoltenberg varoval, že jakékoliv použití například chemických zbraní ze strany Ruska bude mít dalekosáhlé důsledky. Šlo by v takovém případě o výraznou eskalaci konfliktu s možným přímým dopadem i na členské země Aliance. Stoltenberg ale neuvedl, zda by se v takovém případě NATO do války přímo vložilo.

  Severoatlantická aliance podle něj musí zajistit, aby se válka nerozšířila mimo Ukrajinu. Spojenci jsou připraveni pomoci Ukrajině v obraně před kybernetickými útoky a rovněž dodat vybavení k ochraně proti chemickému nebo jadernému útoku.

  „NATO není součástí konfliktu ... poskytuje podporu Ukrajině, ale není součástí konfliktu,“ upozornil s tím, že spojenci nechystají přímé vyslání vojáků na ukrajinské území. “Je nesmírně důležité zabránit tomu, aby se tento konflikt stal plnohodnotnou válkou mezi NATO a Ruskem,“ dodal.

  Lídři NATO na čtvrtečním mimořádném summitu podle Stoltenberga schválí umístění čtyř nových bojových uskupení na východním křídle Aliance. V Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. Českou republiku bude zastupovat premiér Petr Fiala (ODS).

  Na jednání se na dálku připojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Případné pozvání Ukrajiny do NATO ale podle Stoltenberga „není na stole“.

  Aliance podle Stoltenberga musí v dlouhodobém horizontu obnovit odstrašení a obranu.

  Spojenci mají obavy z role Číny

  NATO se obává, že by ruskou invazi nakonec mohla podpořit Čína. Lídři Aliance by proto měli diskutovat i o možné roli Pekingu ve válce, kterou Moskva vede.

  „Čína poskytla Rusku politickou podporu, mimo jiné šířením zjevných lží a dezinformací,“ konstatoval Stoltenberg s obavami, aby se Peking nerozhodl Moskvě zajistit také materiální podporu.

  Očekává, že lídři vyzvou Čínu, aby dostála svým povinnostem člena Rady bezpečnosti OSN, zdržela se podpory válečného úsilí Ruska a připojila se ke zbytku světa ve výzvě k okamžitému a mírovému ukončení této války.

  Podobně Bělorusko od počátku ruské invaze podle Stoltenberga nejprve umožnilo na svém území koncentrovat ruská vojska a posléze poskytlo ruským silám letiště pro útoky na ukrajinská města a civilisty.

  „Brutální invaze prezidenta Putina na Ukrajinu každý den způsobuje smrt a zkázu. Spojenci jsou jednotní. Na podporu statečného lidu Ukrajiny. A proti krutosti Kremlu,“ dodal a vyzýval také Bělorusko, aby ukončilo svou spoluúčast na Putinově invazi.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media