natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO potřebuje strategii, jak Rusko zneutralizovat, shodli se experti v Praze

  28. března 2022  18:36
  Severoatlantická aliance potřebuje strategii, jak zneutralizovat Rusko. Nesmí to však být strategie na změnu režimu, to je pouze na občanech Ruska, shodli se přední experti během debaty o vyvíjející se roli NATO v rámci globální stability.  

  Zástupce šéfa NATO Mircea Geoana během debaty o budoucí roli NATO v pražském Cevro institutu (28. Března 2022) | foto: Ondřej Charvátnatoaktual.cz

  „Je to budíček. Demokracii bychom nikdy neměli považovat za samozřejmost,” uvedl zástupce generálního tajemníka NATO Mircea Geoană k ruské invazi na Ukrajinu během debaty v pražském Cevro Institutu.

  Ta mu podle jeho slov připomněla dětství, kdy jako desetiletý chlapec v létě 1968 hrával fotbal za paneláky na sídlišti v Bukurešti, když došlo k invazi sovětských vojsk do Československa.

  „Stejně jako lidé v Praze, také odvážní lidé v ukrajinských městech bojují za svobodu a demokracii. Ruská invaze otřásla Evropou, Putin zničil životy mnoha Ukrajinců,” prohlásil.

  Jak dodal, Putin ale vede válku i proti svým vlastním lidem. „Omezuje svobodu médií, opozici, svobodu protestů, lže svým vlastním vojákům a bere mladým Rusům pozitivní budoucnost,” připomněl.

  Ruská agrese podle jeho slov není regionální válkou v Evropě, ale zásadní moment pro celý svět. „Je to boj mezi těmi, kdo propagují zákon džungle a světovým řádem založeném na pravidlech. Je to o malých státech, které chtějí mít vlastní směřování a vlastní sny,“ dodal.

  Diplomacie na Putina neplatí

  Podle bývalé estonské prezidentky Kersti Kaljulaidová nejde ve světle ruské agrese jen o budoucí roli NATO nebo EU. Svět je podle ní „menší a napětí je globální“ a demokratické země musí každodenně usilovat o vlastní bezpečnost.

  „Neexistují tady rychlá řešení. Ta jsou většinou špatná. Potřebujeme strategickou trpělivost. Studená válka s námi byla dekády,“ prohlásila.

  Do expertní debaty s názvem Vyvíjející se role NATO v globální stabilitě se kromě ní zapojil také ministr zahraničí ČR Jan Lipavský a Jamie Shea, profesor strategie a bezpečnosti na univerzitě v Exeteru.

  Ten upozornil, že strategie Západu vůči Rusku nefungovala. „Normální diplomacie s Putinem nikdy nebude fungovat,“ řekl.

  Rusko ale podle něj má naději. Připomněl, že mladí Rusové opouštějí zemi, v ruských městech demonstrace pokračují a přes masivní propagandu je nesouhlas s agresí v Rusku už patrný.

  “Potřebujeme strategii, jak zneutralizovat Rusko. Nesmí to však být strategie na změnu režimu, to je pouze na občanech Ruska,” prohlásil Shea.

  Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) dostal Západ lekci, že politika usmiřování nefunguje. Proto musí pokračovat v podpoře Ukrajiny a zároveň nesmí dovolit, aby se konflikt přežil přes hranice.

  “NATO a EU musí hrát zásadní roli v západní politice. Západ je silný a Putin nás sjednotil. Musí to tak zůstat,” konstatoval. Nebývalá jednota ale podle něj má dvě tváře. “Jedna věc je, že je to nezbytnost. Ta druhá věc je, že je to velmi praktické,” řekl Lipavský.

  Jednotu musí Západ udržet

  Varoval, že bude velmi těžké tuto jednotu zachovat dlouhodobě. “Vezměte si Německo či státy jižní Evropy. Ti mají trochu odlišnou představu o hrozbách,” dodal.

  Naopak Kaljulaidová je přesvědčená, že tato jednota vydrží dlouhodobě. Jde totiž o podporu ze zdola, která vychází z občanské společnosti. „Putin ukázal, že je to brutální diktátor, který nedbá na lidské životy. Lidé na to nezapomenou,“ uvedla.

  Shea se obává, že jakmile Ukrajina nebude v médiích, tak občanská podpora přestane. „Úkol lídrů je udržovat povědomí o situaci dlouhodobě. Nejlepší cesta jak udržet solidaritu, je odstranit zdroje neshod,“ dodal.

  Mobilizace občanské společnosti je ovšem nevídaná. „Zesiluje tak kroky našich vlád. Prezident Macron také změnil názor. NATO už není mrtvé, ale naprosto nezbytné,“ podotkl.

  Mircea Geoană zastával řadu mezinárodních pozic včetně úřadujícího předsedy OBSE v roce 2001. Působil také jako ministr zahraniční Rumunska a vedl parlamentní výbor pro vstup Rumunska do schengenského prostoru.

  Kersti Kaljulaidová byla v letech 2016 až 2021 estonskou prezidentkou. Prestižní časopis Forbes ji před časem zařadil mezi 100 nejvlivnějších žen světa. V létě 2021 ji jmenoval generální tajemník OSN Antonio Guterres do pozice globálního advokáta pro strategii Každá žena, každé dítě týkající se zdraví a blahobytu žen, dětí a dospívajících po celém světě.

  Jamie Shea působil 38 let v mezinárodním štábu NATO. Zastával pozice od mluvčího až po náměstka generálního tajemníka pro vznikající bezpečnostní výzvy.

  Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) má právě za sebou 100 dní v čele české diplomacie. Před vstupem do politiky pracoval v soukromém sektoru v oblasti informačních technologií v bankovnictví. Jako poslanec zastával post místopředsedy ve výboru pro zahraniční věci a ve výboru pro obranu. Specializuje se především na otázky energetické a mezinárodní bezpečnosti a hybridní hrozby.

  inc, vof natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media