Tygři uspěli na prestižním cvičení s originálními barvami na gripenu

3. července 2013  11:21
Čeští letci se čtveřicí stíhaček Gripen jsou zpět doma z prestižního cvičení v Norsku. V každoročním soupeření takzvaných tygřích letek, které platí v zemích Aliance za elitu, uspěli kromě špičkového letového umění také s velmi originálním zbarvením jednoho ze strojů.  
Gripen 211. taktické letky z Čáslavi v nových barvách pro elitní cvičení Tiget Meet v Norsku | foto: 211. taktická letka
galerie Gripen 211. taktické letky z Čáslavi v nových barvách pro elitní cvičení Tiget Gripen 211. taktické letky z Čáslavi v nových barvách pro elitní cvičení Tiget

Češi si na vrcholné setkání nejlepších letců dopřáli na jeden ze strojů zcela nové barvy. Jde v pořadí o třetí motiv a předlohou bylo dílo australské výtvarnice Karin Zellerové. A uspěli, když v soutěži o nejlepší výtvarné ztvárnění symbolu tygřích letek skončili druzí.

"Přivezli jsme velice netradiční motiv, který byl aplikován jak na letounu, tak i na doplňcích pilotní výstroje jako je jmenovka, nášivka a hodnostní označení," řekl velitel 211. letky Jaroslav Míka. Abstraktním motivem podle něj čeští letci trochu riskovali, přeci letky z ostatních zemí volí ztvárnění symbolické šelmy tradičnějším způsobem.

Tygří letky

Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali na několikadenních manévrech setkávat, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje, vyměnili si zkušenosti či otestovali stroje svých kolegů.

V současnosti má asociace tygřích letek 21 řádných členů ze zemí Aliance a neutrálního Švýcarska. Dalších 11 letek pak může využívat čestného členství v NATO Tiger Association a dvě letky zkušebního členství.

Českou republiku v elitním klubu dlouhé roky úspěšně zastupuje dříve přerovská 231. letka a po stěhování do Náměště nad Oslavou přejmenovaná 221. letka bitevních vrtulníků Mi-24/35. Právoplatným členem se letka stala v roce 2001 a byla vůbec první letkou z bývalého východního bloku, která získala plné členství. O rok později už čeští letci v soutěži v Portugalsku zvítězili.

V roce 2010 se právoplatným členem stala 211. taktická letka z Čáslavi s gripeny a hned slavila vítězství.

"Nenechá nikoho citově neutrálním. Buď se vám picasso tygr líbí a milujete ho nebo ho opačném případě nenávidíte," dodal Míka.

Ztvárnění tygří příslušností je jedním ze symbolů, kterými se letouny a vrtulníky elitních letek NATO pyšní. V případě pronajatých gripenů ve službách českých vzdušných sil však nejde o malbu, ale o speciální samolepící fólie. Na jejich pořízení se většinou letci skládají.

"V konkurenci celonastříkaných letounů to je super. Letos jsme měli prostě něco úplně jiného. Byl to trochu risk a drzost, ale vyšlo to," řekl jeden z pilotů Milan Nykodým.

58 misí za dva týdny

Letošní Tiger Meet na letecké základně Ørland bylo jedním z největších leteckých cvičení v Evropě vůbec. Zapojilo se do něj přes sedm desítek letounů a vrtulníků ze třinácti zemí. Čeští letci z 211. taktické letky se pokoušeli navázat na úspěch z roku 2010, kdy okamžitě po svém přijetí do elitního klubu "tygrů" NATO zvítězili a stali se nejlepší letkou. Loni se museli z manévrů předčasně vrátit kvůli přípravě na misi v Pobaltí.

Během dvoutýdenních manévrů piloti plní různé náročné letové úkoly, jako je například doprovod vrtulníků s výsadkáři nad nepřátelským územím, vyhledávání a ničení cílů v týlu protivníka nebo záchrana sestřelených kolegů. Ve cvičných operacích spolupracují stíhači, piloti vrtulníků i speciálních průzkumných letounů včasné výstrahy AWACS.

Během devíti letových dnů čeští letci s gripeny absolvovali 58 dílčích misí. Dopoledne byly na programu týmové bojové lety zaměřené na využití všech prostředků proti protivníkovi. Odpoledne pak většinou sváděli letci vzdušné souboje.

Letky jsou obvykle rozděleny na dva týmy a každý musí svůj scénář operace zvládnout co nejlépe. "Zajímavé byly samozřejmě všechny mise. Filosofií cvičení byla vzrůstající schopnost protivníků takzvaných RED FORCES. Ke konci cvičení měli protivníci k dispozici nejlepší zbraňové systémy, které jsou ve světě k dispozici mimo členské státy NATO," konstatoval Míka.

S každým dalším dnem cvičení počet protivníků, se kterými se čeští letci a spojenci museli vypořádat, rostl. Situaci jim ještě zhoršovalo rušení radarů a komunikačních systémů, omezení vzdušného prostoru a složité meteorologické podmínky. Podle Míky se však jasně ukázalo, že NATO může tygří letky nasadit v případném konfliktu prakticky okamžitě bez nějakého dlouhého secvičování.

Gripen 211. taktické letky z Čáslavi v nových barvách pro elitní cvičení Tiget

Gripen 211. taktické letky z Čáslavi v nových barvách pro elitní cvičení Tiget Meet v Norsku

Duchem tygří asociace není jen precizní zvládnutí strojů a porovnání různých variant bojových taktik, ale celá letka se musí prokázat jako pevný funkční tým. Za splnění dílčích misí, ale i dalších doplňkových disciplín, jako jsou například sportovní hry nebo společenské vystupování, získávají letci body.

Soutěží se obvykle v pěti rozličných disciplínách. Nejdůležitější a nejvíce hodnocenou je kategorie "nejlépe létající letka". Tygří "image" je porovnávána v soutěži o nejlepší ústroj a originální ztvárnění tygřích symbolů. Svůj důvtip i smysl pro humor musí pak letky prokázat při dovednostní soutěži a fyzickou zdatnost zase během tygřích sportovních her.

Letos unikátní sošku stříbrného tygra "Silver Tiger Trophy" pro nejlepší letku získali letci z 51. průzkumného křídla německé Luftwaffe. "Černí panteři" s letouny Tornado zvítězili v dílčích kategoriích o nejlepší ústroj i nejlepší ztvárnění letounu. Za nejlépe letající byla oceněna domácí 338. letka norských vzdušných sil s letouny F-16.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.