Čeští tygři dopřáli gripenu nové barvy, utkají se s nejlepšími

Na letecké základně Ørland v Norsku začalo prestižní cvičení nejlepších vojenských letců NATO Tiger Meet. Do každoročního soupeření takzvaných tygřích letek, které platí v zemích Aliance za elitu, se zapojí i čeští letci s gripeny. Jednomu ze strojů dopřáli před odletem zcela nové originální barvy.  
Gripen 211. taktické letky z Čáslavi v nových barvách pro elitní cvičení Tiget Meet v Norsku | foto: 211. taktická letka
galerie Gripen 211. taktické letky z Čáslavi v nových barvách pro elitní cvičení Tiget Gripen 211. taktické letky z Čáslavi v nových barvách pro elitní cvičení Tiget Letoun Jas-39 Gripen elitní tygří letky

"Na cvičení do Norska odletěly čtyři gripeny a čtyřiadvacet lidí," potvrdila mluvčí čáslavské základny Denisa Vernerová. Kromě gripenů české letectvo reprezentuje v Norsku také 221. vrtulníková letka z Náměště nad Oslavou s vrtulníky Mi-24 Hind.

Jak letci ozvláštnili gripeny

Gripen 211. taktické letky z Čáslavi v nových barvách pro elitní cvičení Tiget
Letoun Jas-39 Gripen elitní tygří letky

Letci z 211. taktické letky se pokusí navázat na úspěch z roku 2010, kdy okamžitě po svém přijetí do elitního klubu "tygrů" NATO zvítězili a stali se nejlepší letkou. Loni se museli s manévrů předčasně vrátit kvůli přípravě před misí v Pobaltí.

Letošní Tiger Meet bude jedním z největších leteckých cvičení v Evropě vůbec. Zapojit by se do něj mělo přes sedm desítek letounů a vrtulníků. Na letce čeká řada realistických misí včetně vzdušných soubojů.

Tygří letky

Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali na několikadenních manévrech setkávat, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje, vyměnili si zkušenosti či otestovali stroje svých kolegů.

V současnosti má asociace tygřích letek 21 řádných členů ze zemí Aliance a neutrálního Švýcarska. Dalších 11 letek pak může využívat čestného členství v NATO Tiger Association a dvě letky zkušebního členství.

Českou republiku v elitním klubu dlouhé roky úspěšně zastupuje dříve přerovská 231. letka a po stěhování do Náměšti nad Oslavou přejmenovaná 221. letka bitevních vrtulníků Mi-24/35. Právoplatným členem se letka stala v roce 2001 a byla vůbec první letkou z bývalého východního bloku, která získala plné členství. O rok později už čeští letci v soutěži v Portugalsku zvítězili.

V roce 2010 se právoplatným členem stala 211. taktická letka z Čáslavi s letouny gripen a hned slavila vítězství.

Češi si na vrcholné setkání nejlepších letců dopřáli na jeden ze strojů zcela nové barvy. Jde v pořadí o třetí motiv a předlohou bylo dílo australské výtvarnice Karin Zeller.

Ztvárnění tygří příslušností je jedním ze symbolů, kterými se letouny a vrtulníky elitních letek NATO pyšní. V případě pronajatých gripenů ve službách českých vzdušných sil však nejde o malbu, ale o speciální samolepící fólie. Na jejich pořízení se většinou letci skládají.

Během dvoutýdenních manévrů piloti plní různé náročné letové úkoly, jako je například doprovod vrtulníků s výsadkáři nad nepřátelským územím, vyhledávání a ničení cílů v týlu protivníka nebo záchrana sestřelených kolegů. Ve cvičných operacích spolupracují stíhači, piloti vrtulníků i speciálních průzkumných letounů včasné výstrahy AWACS.

"Denně provádíme dva letecké bloky. V dopoledním procvičujeme týmové bojové lety zaměřené na využití všech prostředků proti protivníkovi. To znamená, že jsme všichni rozděleni do dvou týmů a každý tým musí svůj předem stanovený scénář bojové operace zvládnout co nejlépe. Od samotného splánování, letecké mise až po konečné vyhodnocení," uvedl na serveru ministerstva obrany velitel 211. taktické letky Jaroslav Míka.

Duchem tygří asociace není jen precizní zvládnutí strojů a porovnání různých variant bojových taktik, ale celá letka se musí prokázat jako pevný funkční tým. Za splnění dílčích misí, ale i další doplňkové disciplíny, jako například sportovní hry nebo společenské vystupování, získávají letci body.

Soutěží se obvykle v pěti rozličných disciplínách. Nejdůležitější a nejvíce hodnocenou je kategorie "nejlépe létající letka". Tygří "image" je porovnávána v soutěži o nejlepší ústroj a originální ztvárnění tygřích symbolů. Svůj důvtip i smysl pro humor musí pak letky prokázat při dovednostní soutěži a fyzickou zdatnost zase během tygřích sportovních her.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.