Jednání o gripenech pokračují. Spekulace o jiných stíhačkách obrana nepotvrdila

23. května 2013  9:08
Jednání o případném dalším pronájmu nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen pokračují, řekl na veletrhu IDET v Brně ministr obrany Vlastimil Picek. Spekulace, že česká strana vyjednává současně i o jiných stíhačkách, například amerických strojích F-16, ale nepotvrdil.  
Model gripenu na stánku společnosti Saab během veletrhu IDET v Brně | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Jednání se švédskou stranou pokračují, je předčasné hovořit o nějakých výsledcích, protože jsme se dohodli, že obě strany nebudou jednání komentovat," řekl během veletrhu obraných technologií IDET v Brně ministr obrany Vlastimil Picek.

Jak dodal, až bude jednání uzavřeno, přeloží materiál do vlády. Kdy by to mohlo být, ale neupřesnil. "Já jsem od předsedy vlády žádný časový horizont nedostal, nechci předjímat," uvedl pouze.

Možnost, že by česká strana současně vyjednávala i o jiných stíhačkách, například amerických strojích F-16, Picek nepotvrdil. Podle deníku E15 se česká strana snaží při jednání o dostavbě jaderné elektrárny Temelín, o který se uchází mimo jiné americký Westinghouse, aby Američané nabídli výhodný pronájem či prodej svých stíhaček F-16.

"Zatím jednáme se švédskou stranou a teprve pak by přišlo na řadu oficiální výběrové řízení," konstatoval před novináři na brněnském výstavišti Picek.

Česká republika má od Švédska pronajatých 14 gripenů za 19,6 miliardy korun na deset let, tedy zhruba dvě miliardy na rok. Pronájem skončí v roce 2015. Prodloužení pronájmu má být jakýmsi překlenovacím a finančně schůdným řešením do doby, než bude moci Česko vzhledem k finančním možnostem otázku nadzvukového letectva chtít definitivně vyřešit.

Jednání o dalším pronájmu už trvají více než rok, ale vláda dosud nebyla příliš spokojenou s cenou.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.