natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Kurdům jsme pomáhali a teď je necháme bombardovat, kritizují experti

  10. října 2019  13:31,  aktualizováno  15:01
  Vůči turecké invazi proti Kurdům na severu Sýrie by se podle bezpečnostních expertů měla rychle a tvrdě postavit především Evropská unie. Severoatlantická aliance jako celek, jejímž členem Turecko je, bude zřejmě odsouzena do role pouhého pozorovatele, shodují se.  

  Turecká operace v severní Sýrii | foto: Turecké ministerstvo obrany

  Šéf NATO Jens Stoltenberg v reakci na zahájení turecké operace na severu Sýrie uvedl, že situace bude jedním z hlavních témat jeho páteční schůzky s tureckým prezidentem Erdoganem.

  „NATO bylo tureckými orgány informováno o probíhající operaci v severní Sýrii. Spoléhám na to, že Turecko bude jednat zdrženlivě a zajistí, aby nebyly ohroženy výhody, kterých jsme dosáhli v boji proti IS,“ uvedl Stoltenberg.

  "Mírové jaro"

  Turecko spustilo ve středu pozemní ofenzívu na severovýchodě Sýrie proti kurdským bojovníkům z jednotek YPG a YPJ.

  Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování vybraných kurdských cílů. Kurdové jsou součástí arabsko-kurdských Syrských demokratických sil (SDF), které byly hlavními spojenci Západu v boji proti takzvanému Islámskému státu. Ankara je ale označuje za „teroristy“.

  Na útěku jsou tisíce obyvatel syrského severu. Do turecké ofenzivy se zapojují povstalecké skupiny, které Ankara podporuje a jež působí na severu Sýrie. Předvoj pozemní operace tvořily oddíly Svobodné syrské armády (FSA).

  Připravovanou tureckou akci "umožnilo" oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že z oblasti stáhne desítky amerických příslušníků speciálních sil, které v oblasti operovaly.

  Turecko za akci sklízí kritiku z celého světa. Mimořádné jednání čeká Radu bezpečnosti OSN i Evropskou unii. Operaci odsoudily země jako Francie, Německo, ale také Česká republika.

  Turecko chce v Sýrii na území širokém 32 kilometrů zřídit bezpečnostní zónu, kam chce umístit až dva miliony syrských uprchlíků, kteří jsou nyní v Turecku.

  Podle bezpečnostního analytika a bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého je vojenská akce proti Kurdům na severu Sýrie nepřiměřenou reakcí Ankary, která není schopná desítky let vyřešit vlastní problém na svém vlastním území.

  „Turecká operace vytváří nebezpečnou situaci, která může mít v konečné fázi za následek další masivní migrační vlnu do Evropy,“ konstatoval. Aliance by měla podle jeho slov velmi tvrdě trvat na okamžitém zastavení této operace na území cizího státu.

  Ankara bude jednání spojenců blokovat

  NATO, jejímž členem Turecko je, bude podle bezpečnostního experta Ivana Gabala odsouzeno zřejmě do role pasivního pozorovatele. Kdyby si Aliance cokoliv zkusila, tak Turecko pochopitelně návrh zablokuje a NATO bude ze hry. Připomněl, že jakoukoliv reakci aliančních spojenců Turecko pochopitelně zablokuje, protože usnesení Aliance přijímá všeobecným konsenzem.

  „Při zjevné lhostejnosti či cynickém postoji USA a dopadech na NATO musí převzít iniciativu Evropská unie. Je to v jejím sousedství a nějakou schopnost jednat, dohodnout se a podniknout rychlou akci už má,“ řekl Gabal.

  Situaci označil za extrémně nebezpečnou z hlediska kredibility Západu, rizika nové a velmi masivní migrační vlny do Evropy i uvolnění značného počtu bojovníků takzvaného Islámského států, které dosud Kurdové drželi ve věznicích. „Riziko obnovení bojových aktivit Islámského státu a tím pádem i teroristických aktivit v Evropě je značné,“ dodal.

  Premiér Babiš udělal chybu

  Gabal stejně jako někteří čeští politici kritizoval kroky českého premiéra Andreje Babiše (ANO), který před časem s tureckými plány na vytvoření bezpečnostní zóny na severu Sýrie a vojenskou akcí souhlasil. „Pokud premiér při návštěvě v Turecku Erdoganovi tuto operaci posvětil, byla to hrubá chyba,“ konstatoval.

  Česká republika by měla podle Gabala vyvinout maximální úsilí, aby EU přijala tvrdý a jasný postoj a snažila se diplomatickými prostředky tureckou operaci zastavit. „Opravdu jsme Kurdům pomáhali, když jako jediní bojovali proti takzvanému Islámskému státu, zavírali jsme oči nad některými činy Turecka a samozřejmě Ruska a teď je necháme bombardovat,“ řekl.

  Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v oficiálním prohlášení konstatoval, že turecká ofenzíva jen zhorší situaci civilního obyvatelstva a uprchlíků v regionu.

  „Bohužel v tuto chvíli nevidím jiný nástroj, jak situaci zklidnit, než je diplomatický tlak. Očekávám společný postup EU,“ sdělil s tím, že Česko i nadále podporuje mírový proces v Sýrii, který by měl umožnit poválečnou rekonstrukci země. „Zajištění bezpečnosti tureckých hranic jsme mohli dosáhnout i jinou cestou,“ dodal.

  Upozornil, že zatímco Turecko vnímá Kurdy jako své nepřátele, pro Česko a západní spojence to jsou pomocníci v boji proti teroristům. „Byli to oni, kdo nám pomohl porazit takzvaný Islámský stát. Na tento rozdílný pohled narážíme bohužel opakovaně. Považuji za pokrytecké se teď ke Kurdům otočit zády a bez jakékoliv debaty s jejich lídry nechat obsadit území, na kterém žijí,“ uvedl.

  Turecká otázka národní bezpečnosti

  Nejnovější tureckou operaci vnímá s velkými rozpaky také někdejší šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Český generál podotkl, že Turecko sice pro vojenské akce na severu Sýrie používá velice poetické názvy, jako „Olivová ratolest“ nebo jako nyní „Mírové jaro“ a zdůvodňuje je pokaždé poměrně velkým humanitárním cílem s návratem syrských uprchlíků zpět do země, všem je ale zřejmý skutečný cíl.

  Předchozí turecké operace

  Operaci "Štít Eufratu" zahájilo Turecko v Sýrii 24. srpna 2016 a trvala do 29. března 2017.

  Cílem bylo vyklidit asi devadesátikilometrový pás na severu Sýrie od bojovníků takzvaného Islámského státu a také zabránit vzniku souvislého, Kurdy kontrolovaného pásma podél turecké hranice.

  Turecká armáda při operaci dobyla baštu islamistů Al-Báb v provincii Halab. Na severu Sýrie tak vznikla turecká základna, oddělující dvě oblasti kontrolované Kurdy.

  Operaci "Olivová ratolest" spustilo Turecko 20. ledna 2018.

  Byla namířena proti ozbrojencům z PKK, bojovníků, takzvaného Islámského státu i kurdským milicím YPG ovládajícím severosyrský Afrín a bojujícím proti islamistům. Ankara chtěla v oblasti vytvořit třicetikilometrovou bezpečnostní zónu. Turecká armáda dobyla Afrín 18. března 2018.

  Podle OSN asi polovina z 320 tisíc obyvatel regionu opustila své domovy před ofenzivou nebo během ní.

  „Tedy eliminovat syrské Kurdy poblíž hranic a tím si vytvořit bezpečnější zónu. Ta by se dala vytvořit jinak, než vojenskou intervencí. Turecko nevyčerpalo všechny možnosti,“ prohlásil Pavel.

  Připomněl, že Ankara stejně jako při předchozích operacích spojence z NATO o svých plánech informovala. Spojenci mají podle Pavla možnost vyjádřit své obavy i nespokojenost.

  „Záleží, jak velký počet států a s jakou razancí se ozve, aby vyvolal u Turecka reakci. Nicméně Turecko je suverénní zemí a považuje situaci za otázku národní bezpečnosti a má stejně jako jiné státy za to, že je čistě na něm, jakou formu k zajištění bezpečnosti zvolí,“ dodal.

  Podle bezpečnostního analytika Lukáše Dyčky z Baltic Defense College v Tartu je otázkou, zda by Severoatlantická aliance nějak vůči Turecku vůbec postupovat měla.

  „Je to volba mezi špatným a ještě horším řešením. Kurdové sice byli naši spojenci pro určitou situaci a chvíli, ale na druhé straně máme Turecko, které potřebujeme pro jiné situace. Není to samozřejmě hezké, hodit Kurdy přes palubu, ale asi jiná možnost není, pokud nechceme Turecko zahnat do náruče Ruska,“ řekl.

  Domnívá se, že pokud Ankara své akce nepřežene a nezajde při nich příliš daleko, bude současná operace „popraskem na pár týdnů a pak usne“. Takovým postupem podle něj Turecko pomalu získá Kurdistán celý.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media