natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Protiletadlovci testovali novou generaci zbraně, dovede ničit i drony

  25. října 2019  11:16
  Protiletadlová jednotka ze Strakonic otestovala novou generaci švédských přenosných raketových kompletů s označením RBS-70NG, které v příštích dvou letech zavede do své výzbroje. V porovnání s předchozím systémem má nová zbraň mnoho vylepšení a dokáže účinně ničit i malé bezpilotní stroje.  

  Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG | foto: 25.plrp

  Už příští rok mají vojáci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic dostat první ze šestnácti nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG švédského výrobce Saab Bofors Dynamics. Ve výzbroji mají nahradit zastaralé ruské systémy S-10M2D.

  Protiletadlová jednotka má mnoho let ve výzbroji předchozí generaci raketového systému RBS-70. Ty nové mají ale řadu vylepšení. Jsou lehčí, kompaktnější a jejich příprava pro použití trvá kratší dobu. Součástí je nově i noční režim, takže vojáci už nepotřebují pro akce za snížené viditelnosti žádná přídavná zařízení.

  FOTOGRAFIE

  Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG
  Cíl zničen. Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG
  Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG
  Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG

  Mezi velké přednosti patří schopnost ničit cíle v automatickém režimu. Operátor má možnost před výstřelem takzvaně uzamknout cíl. Samotné navedení rakety na cíl pak provádí počítač. Navedení je tak přesnější a rychlejší, než když jej manuálně provádí operátor. Možnost manuálního navádění rakety na cíl v případě potřeby ale zůstala zachována.

  Důležitou vlastností je pak schopnost ničit cíle z takzvané kategorie LSS (Low – nízký, Slow – pomalý, Small – malý).

  „Sem řadíme například bezpilotní prostředky malých rozměrů, které jsou obtížně detekovatelné. Tato hrozba je v současnosti velice aktuální. Princip navedení raket kompletu RBS-70NG umožňuje působit právě i na cíle s minimální infračervenou stopou, na které střely naváděné v infračerveném spektru nestačí,“ popsal zástupce velitele strakonické jednotky Jaroslav Daverný.

  V uplynulých týdnech vojáci nové komplety testovali v rámci vojskových zkoušek, které měly ověřit parametry a integraci do automatizovaného systému velení a řízení palby. Součástí byly také ověřovací ostré střelby ve vojenském prostoru Boletice. Střílelo se na terče v různých vzdálenostech, při různých manévrech, ve dne i v noci.

  „Parametry jsme ověřovali v několika oblastech – uvedení kompletu do bojové polohy a zpět, prověřovali jsme funkčnost při působení na různé cíle a za rozdílných podmínek, funkčnost kontrolních zařízení i vliv vnějšího prostředí na činnost kompletu,“ konstatoval Daverný.

  Zkoušky probíhaly v úzké spolupráci s výrobcem, které podle výsledků zkoušek ještě před dodávkami nových zbraní musí doladit některé součásti. Například doplnit varovné nápisy v českém jazyce nebo prodloužit napájecí kabel. Podle vojáků jde ale jen o drobné úpravy, které nemají zásadní vliv na funkčnost.

  Smlouvu na dodávky nových raketových kompletů podepsali zástupci ministerstva obrany a výrobce před rokem. Součástí jsou i dodávky doplňujících komponentů odpalovacích zařízení a identifikační zařízení IFF (Identification Friend Foe), schopné pracovat v aktuálních i budoucích kódech NATO.

  Smlouva pak zajišťuje také dodání simulační technologie pro výcvik, zařízení pro údržbu a logistiku, náhradní díly, maskovací soupravy a několikatýdenní výcvik instruktorů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media