natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Rakeťáci cvičí s novou zbraní. Sestřelili cvičně 12 tisíc letounů

  9. prosince 2020  15:50
  Necelé dva měsíce mají vojáci protiletadlového pluku ze Strakonic ve výzbroji novou generaci přenosných protivzdušných zbraní krátkého dosahu RBS-70NG. Šestice vojáků teď absolvovala u výrobce ve Švédsku kurz pro instruktory. Dohromady tam při přeškolení na novou zbraň cvičně zneškodnili 12 tisíc letounů.  

  Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG | foto: 25.plrp

  Nešlo pochopitelně o skutečné letouny. U švédského výrobce Saab stříleli na vzdušné cíle jen virtuálně na speciálním simulátoru. „Vyzkoušeli jsme všechny scénáře, které trenažér nabízí,“ uvedl Lukáš Mrocek.

  Po čtyřtýdenním přeškolení na novou generaci zbraňového systému teď bude u mateřské jednotky ve Strakonicích instruktorem.

  Ve Švédsku se učili ovládat nový systém RBS-70NG. První polovinu z celkem 16 objednaných kompletů převzali vojáci v říjnu. Systém není pro české vojáky neznámý, protože už řadu let má strakonická jednotka ve výzbroji předchozí generaci tohoto přenosného raketového kompletu.

  RBS-70NG

  Ve výzbroji dvacítky zemí.

  Střela naváděna pomocí laserového paprsku. To vyžaduje sledování cíle. U nové verze je přidán automatický režim.

  Vysoká odolnost vůči rušení a možnost odpálení střely ještě před zachycením cíle.

  Obsluhu tvoří 3 lidé. Příprava ke střelbě trvá zhruba půl minuty.

  Novější střely Bolide mají dálkový dosah až 9 km a výškový 5 km. Maximální rychlost střely je 2 Mach. Střely Bolide mají také tříštivou hlavici, díky které dovedou zasáhnout více typů cílů, včetně například střel s plochou dráhou letu.

  V porovnání s předchozím systémem má nová zbraň mnoho vylepšení a dokáže účinně ničit i malé bezpilotní stroje. Nový systém je lehčí, kompaktnější a příprava pro použití trvá kratší dobu. Součástí je nově i noční režim, takže vojáci už nepotřebují pro akce za snížené viditelnosti žádná přídavná zařízení.

  Mezi největší vylepšení patří nový zaměřovač nebo možnost střílet na vzdušné cíle v automatickém režimu. “U kompletů RBS-70 operátor naváděl raketu na cíl pouze manuálně,“ konstatoval Mrocek.

  Operátor - střelec má teď možnost před výstřelem takzvaně uzamknout cíl. Samotné navedení rakety na cíl pak provádí počítač. Navedení je tak přesnější a rychlejší, než když jej manuálně provádí operátor. Možnost manuálního navádění v případě potřeby ale zůstala zachována.

  Důležitou vlastností je pak schopnost ničit cíle z takzvané kategorie LSS (Low – nízký, Slow – pomalý, Small – malý). Sem patří například bezpilotní prostředky malých rozměrů, které jsou obtížně detekovatelné.

  Strakoničtí vojáci novou generaci důkladně otestovali už před rokem během vojskových zkoušek.

  Kromě šesti instruktorů výcvikem ve Švédsku prošlo také pět techniků. Ti budou mít na starosti preventivní údržbu kompletů a v případě potřeby budou opravovat mechanické části i software – jak u odpalovacích zařízení, tak u trenažéru.

  Poslední střelby. Armáda po čtyřiceti letech vyřadí protiletadlové S-10

  Největší rozdíl mezi systémy je posun z analogového RBS-70 k plně digitálnímu RBS-70NG. Technici se proto museli naučit zacházet se servisními počítači. Jen zaměřovač RBS-70NG se skládá z několika výpočetních jednotek zpracování různých signálů a zobrazení, potřebných k odpálení a navedení rakety.

  Celkem 16 nových kompletů má ve výzbroji strakonické jednotky nahradit zastaralé protiletadlové systémy Strela-10 na pásových podvozcích, které v československé a české armádě slouží takřka 40 let a velení počítá s jejich vyřazením.

  Protiletadlový raketový pluk čeká i další modernizace. Ministerstvo obrany nedávno vybralo náhradu za přesluhující protiletadlové systémy 2K12KUB, přezdívané jako „tři prsty smrti“. Začne vyjednávat s izraelským státním výrobcem Rafael o možných dodávkách čtyř baterií moderního protiletadlového systému SPYDER.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media