Tři prsty smrti v akci. Češi u Baltu cvičně odvraceli útoky letadel

17. června 2019  13:15
Dva rušné týdny na pobřeží Baltského moře mají za sebou vojáci ze strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. V Polsku se zapojili do rozsáhlého aliančního cvičení Tobruq Legacy, při kterém odvraceli útoky letounů. To hlavní je ale ještě čeká.  
Strakoničtí vojáci se do cvičení Tobruq Legacy 2019 zapojili s protiletadlovým raketovým systémem 2K12 KUB, přezdívaným „tři prsty smrti“ | foto: Jana Samcová, 25.plrp
galerie Čeští vojáci s protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70 během cvičení u Baltu Nabíjení protiletadlového raketového kompletu RBS-70 během cvičení u Baltu Strakoničtí vojáci se do cvičení Tobruq Legacy 2019 zapojili s protiletadlovým... Strakoničtí vojáci na cvičení Tobruq Legacy 2019 u Baltu. Řídící a naváděcí... Strakoničtí vojáci se do cvičení Tobruq Legacy 2019 zapojili s přenosným... Čeští vojáci používali při cvičení u Baltu také simulační technologie. Na...

Součástí jsou totiž i dosud největší raketové střelby v historii NATO, které se uskuteční tento týden. Z různých typů protiletadlových systémů budou postupně odpáleny až dvě stovky řízených střel.

Půjde tak o nejrozsáhlejší protiletadlové střelby spojenců. Společné střelby několika zemí se už sice v minulosti uskutečnily, nikdy se jich však nezúčastnilo tolik států a nestřílelo se takové množství raket z různých zbraňových systémů.

Fotografie

Strakoničtí vojáci na cvičení Tobruq Legacy 2019 u Baltu. Řídící a naváděcí radiolokátor SURN CZ slouží k identifikaci a zachycení nepřátelského vzdušného cíle
Čeští vojáci používali při cvičení u Baltu také simulační technologie. Na snímku emulátor raket 3M9 na odpalovacím zaříízení
Čeští vojáci s protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70 během cvičení u Baltu
Strakoničtí vojáci se do cvičení Tobruq Legacy 2019 zapojili s přenosným protiletadlovým raketovým systémem RBS-70

„Hlavním cílem je prohloubit interoperabilitu a sladit činnosti a procedury při plánování a provádění společných protivzdušných operací Severoatlantické aliance,“ připomněl velitel strakonického 251. protiletadlového raketového oddílu Alan Dubový.

Stotřicetičlenná česká jednotka je u Baltu vyzbrojena přenosnými protiletadlovými komplety RBS-70 a raketovými systémy 2K12 KUB, přezdívanými „tři prsty smrti“.

V uplynulých dvou týdnech čeští vojáci v rámci cvičných misí „ničili“ útočící letouny a vrtulníky. Při jednom z incidentů došla české jednotce 2K12 KUB munice. Tu jim vzápětí poskytla slovenská jednotka, vyzbrojená stejným protiletadlovým systémem.

„Jednotka nebo její část se může stát nebojeschopnou, například v důsledku poškození techniky. Pojem interoperabilita tak můžeme chápat nejen jako sladění postupů a procedur, ale i jako technickou kompatibilitu mezi jednotkami,“ objasnil jeden z instruktorů výcviku František Hammerbauer.

Novinkou na letošním cvičení Tobruq Legacy byl incident, kdy vojáci reagovali na simulovaný útok balistickými raketami. Do cvičení se totiž zapojily také jednotky z USA a Nizozemí, jež mají ve výzbroji protivzdušný systém Patriot schopný ničit balistické střely.

Hlavní část cvičení Tobruq Legacy, jehož název odkazuje na druhoválečné boje u severoafrického přístavu Tobruk, skončila na sklonku minulého týdne. Během pátku se pak jednotky přesunuly do palebných postavení na pobřeží Baltského moře a o víkendu se připravovaly na zmiňované bojové střelby.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.