natoaktual.cz

Protiletadlovci testovali novou generaci zbraně, dovede ničit i drony

25. října 2019  11:16
Protiletadlová jednotka ze Strakonic otestovala novou generaci švédských přenosných raketových kompletů s označením RBS-70NG, které v příštích dvou letech zavede do své výzbroje. V porovnání s předchozím systémem má nová zbraň mnoho vylepšení a dokáže účinně ničit i malé bezpilotní stroje.  
Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG | foto: 25.plrp
galerie Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG Cíl zničen. Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG

Už příští rok mají vojáci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic dostat první ze šestnácti nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG švédského výrobce Saab Bofors Dynamics. Ve výzbroji mají nahradit zastaralé ruské systémy S-10M2D.

Protiletadlová jednotka má mnoho let ve výzbroji předchozí generaci raketového systému RBS-70. Ty nové mají ale řadu vylepšení. Jsou lehčí, kompaktnější a jejich příprava pro použití trvá kratší dobu. Součástí je nově i noční režim, takže vojáci už nepotřebují pro akce za snížené viditelnosti žádná přídavná zařízení.

FOTOGRAFIE

Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG
Cíl zničen. Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG
Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG
Testování nových přenosných raketových kompletů RBS-70NG

Mezi velké přednosti patří schopnost ničit cíle v automatickém režimu. Operátor má možnost před výstřelem takzvaně uzamknout cíl. Samotné navedení rakety na cíl pak provádí počítač. Navedení je tak přesnější a rychlejší, než když jej manuálně provádí operátor. Možnost manuálního navádění rakety na cíl v případě potřeby ale zůstala zachována.

Důležitou vlastností je pak schopnost ničit cíle z takzvané kategorie LSS (Low – nízký, Slow – pomalý, Small – malý).

„Sem řadíme například bezpilotní prostředky malých rozměrů, které jsou obtížně detekovatelné. Tato hrozba je v současnosti velice aktuální. Princip navedení raket kompletu RBS-70NG umožňuje působit právě i na cíle s minimální infračervenou stopou, na které střely naváděné v infračerveném spektru nestačí,“ popsal zástupce velitele strakonické jednotky Jaroslav Daverný.

V uplynulých týdnech vojáci nové komplety testovali v rámci vojskových zkoušek, které měly ověřit parametry a integraci do automatizovaného systému velení a řízení palby. Součástí byly také ověřovací ostré střelby ve vojenském prostoru Boletice. Střílelo se na terče v různých vzdálenostech, při různých manévrech, ve dne i v noci.

„Parametry jsme ověřovali v několika oblastech – uvedení kompletu do bojové polohy a zpět, prověřovali jsme funkčnost při působení na různé cíle a za rozdílných podmínek, funkčnost kontrolních zařízení i vliv vnějšího prostředí na činnost kompletu,“ konstatoval Daverný.

Zkoušky probíhaly v úzké spolupráci s výrobcem, které podle výsledků zkoušek ještě před dodávkami nových zbraní musí doladit některé součásti. Například doplnit varovné nápisy v českém jazyce nebo prodloužit napájecí kabel. Podle vojáků jde ale jen o drobné úpravy, které nemají zásadní vliv na funkčnost.

Smlouvu na dodávky nových raketových kompletů podepsali zástupci ministerstva obrany a výrobce před rokem. Součástí jsou i dodávky doplňujících komponentů odpalovacích zařízení a identifikační zařízení IFF (Identification Friend Foe), schopné pracovat v aktuálních i budoucích kódech NATO.

Smlouva pak zajišťuje také dodání simulační technologie pro výcvik, zařízení pro údržbu a logistiku, náhradní díly, maskovací soupravy a několikatýdenní výcvik instruktorů.

inc natoaktual.cz
zpět na článek