natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ve Vrběticích byla pouze těla min. Rusko šíří dezinformace

  26. dubna 2021  17:59
  České ministerstvo obrany se ohradilo proti dezinformacím, které v souvislosti s výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích šíří ruští představitelé. Jde o tvrzení, že ve skladech měly být uskladněny zakázané protipěchotní miny. V areálu ale byly pouze těla min bez výbušné slože a iniciátoru výbušniny, což podle rozhodnut soudu nelze považovat za zakázaný materiál.  
  Záběry z výbuchu ve Vrběticích ve vysílání ruské státní televize Rossija 1 | foto: natoaktual.cz

  O podezření, že ve vrbětických skladech byl uskladněný zakázaný vojenský materiál, hovořila o víkendu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová a v pondělí i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

  „Podle komentářů expertů, vše se stalo v rozporu s řadou norem a pravidel Evropské unie,“ prohlásil Lavrov. „Existují významné náznaky toho, že byly porušeny mezinárodní úmluvy, včetně Ottawské úmluvy zakazující protipěchotní miny a takzvané Smlouvy o obchodu se zbraněmi, jejíž stranami jsou, pokud se nemýlím, všichni členové Evropské unie,“ prohlásil ruský ministr s tím, že Evropská unie musí podezření prošetřit.

  Jeho mluvčí Zacharovová v neděli předtím v televizi Rossija 1 uvedla, že Česko musí světovému společenství objasnit, jaké zbraně byly v muničním skladu ve Vrběticích uloženy.

  Podle verdiktu Krajského soudu ve Zlíně už z roku 2016 ale firmy ve Vrběticích neskladovaly protipěchotní miny jako takové, nýbrž pouze těla min a materiál tak nelze považovat za zakázaný.

  V pondělí se proti prohlášením ruských představitelů ostře ohradilo také české ministerstvo obrany. „Podobná tvrzení jsou pravdivá!“ řekl mluvčí obrany Jan Pejšek.

  Česká republika podle něj plní veškeré mezinárodně-právní závazky včetně Ottawské úmluvy o zákazu použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a o jejich zničení. „Ve vrbětickém areálu byla skladována pouze těla min bez výbušné slože a iniciátoru výbušniny. Že se v daném případě nejedná o materiál zakázaný dle mezinárodních dohod, potvrdil v roce 2016 svým rozsudkem i zlínský krajský soud,“ dodal.

  Veškerý majetek komerčních společností byl podle ministerstva v roce 2014 uskladněný ve Vrběticích na základě platných nájemních smluv se státním podnikem Vojenský technický ústav. Všichni nájemci měli platné licence a oprávnění pro nakládání s tímto materiálem. A jakožto jeho vlastníci za něj nesli dle legislativy i uzavřených smluv plnou odpovědnost.

  „Tvrzení o zakázaných minách ve Vrběticích je tedy klasický případ šíření dezinformace,“ konstatoval Pejšek.

  Česko před týdnem zveřejnilo odhalení českých tajných služeb, že za výbuchy skladů ve Vrběticích v roce 2014 padá podezření na agenty ruské vojenské rozvědky GRU. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády v Praze, Moskva pak 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě.

  Rusko označilo český postup za nepřátelský akt a jeho zdůvodnění za absurdní, nepřátelské a provokační. Ve čtvrtek české ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media