O podezření, že ve vrbětických skladech byl uskladněný zakázaný vojenský materiál, hovořila o víkendu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová a v pondělí i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.
„Podle komentářů expertů, vše se stalo v rozporu s řadou norem a pravidel Evropské unie,“ prohlásil Lavrov. „Existují významné náznaky toho, že byly porušeny mezinárodní úmluvy, včetně Ottawské úmluvy zakazující protipěchotní miny a takzvané Smlouvy o obchodu se zbraněmi, jejíž stranami jsou, pokud se nemýlím, všichni členové Evropské unie,“ prohlásil ruský ministr s tím, že Evropská unie musí podezření prošetřit.
Jeho mluvčí Zacharovová v neděli předtím v televizi Rossija 1 uvedla, že Česko musí světovému společenství objasnit, jaké zbraně byly v muničním skladu ve Vrběticích uloženy.
Podle verdiktu Krajského soudu ve Zlíně už z roku 2016 ale firmy ve Vrběticích neskladovaly protipěchotní miny jako takové, nýbrž pouze těla min a materiál tak nelze považovat za zakázaný.
V pondělí se proti prohlášením ruských představitelů ostře ohradilo také české ministerstvo obrany. „Podobná tvrzení jsou pravdivá!“ řekl mluvčí obrany Jan Pejšek.
Česká republika podle něj plní veškeré mezinárodně-právní závazky včetně Ottawské úmluvy o zákazu použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a o jejich zničení. „Ve vrbětickém areálu byla skladována pouze těla min bez výbušné slože a iniciátoru výbušniny. Že se v daném případě nejedná o materiál zakázaný dle mezinárodních dohod, potvrdil v roce 2016 svým rozsudkem i zlínský krajský soud,“ dodal.
Veškerý majetek komerčních společností byl podle ministerstva v roce 2014 uskladněný ve Vrběticích na základě platných nájemních smluv se státním podnikem Vojenský technický ústav. Všichni nájemci měli platné licence a oprávnění pro nakládání s tímto materiálem. A jakožto jeho vlastníci za něj nesli dle legislativy i uzavřených smluv plnou odpovědnost.
„Tvrzení o zakázaných minách ve Vrběticích je tedy klasický případ šíření dezinformace,“ konstatoval Pejšek.
Česko před týdnem zveřejnilo odhalení českých tajných služeb, že za výbuchy skladů ve Vrběticích v roce 2014 padá podezření na agenty ruské vojenské rozvědky GRU. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády v Praze, Moskva pak 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě.
Rusko označilo český postup za nepřátelský akt a jeho zdůvodnění za absurdní, nepřátelské a provokační. Ve čtvrtek české ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.