natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • KOMENTÁŘ: Hybrid. Chaosu a nedůvěře paradoxně nahrává naše síla

  23. dubna 2021  8:44
  Levné, dostupné a maximálně účinné. To jsou hrozby a akce s hashtagem “hybrid“. Mluvíme o osvědčené taktice, která již v českém prostoru vlastně zdomácněla. Historicky s ní však máme větší zkušenost až nyní, i když jsme vlastně svědky oprášených, zdokonalených a přizpůsobených metod, starých více než dva půl tisíce let.  

  Hybridní hrozby. Ilustrační snímek | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Čelit protivníkovi, kterého mnohdy nevidíme a obtížně identifikujeme, je skoro nadlidský výkon.

  Není se čemu divit, když za nárůstem, díky kterému se hybridní působení stalo stále častěji diskutovanou hrozbou, stály právě moderní technologie.

  Představte si situaci:

  Fialoví podnikli kybernetický útok na Zelené. Ti rozhodli o rozsáhlé dezinformační kampani, že Fialoví jsou vlastně Zelení. Fialoví uvalili sankce na dovoz zelených pomerančů. U Fialových začaly velké nepokoje za práva na zelené pomeranče, protože jsou národním produktem.

  A tak bychom mohli pokračovat dále, až by i pomeranče začaly fialovět. Motá se vám z toho hlava? To je účel!

  Rozeštvaná společnost se snadněji adaptuje k prosazování mocenských zájmů protivníka.

  Demonstrace různorodosti prostředků, jejichž výčet a kreativní použití by nestačilo ani k sepsání mnoha knih, nemá žádná pravidla ani limity. Výslednicí ale musí být vždy chaos a nedůvěra ve stát.

  Rozeštvaná společnost se snadněji adaptuje k prosazování mocenských zájmů protivníka.

  Agresivním akcím Ruska má čelit národní strategie proti hybridním útokům

  Současná pandemie a události posledních týdnů rozvířily veřejnou debatu o hybridním působení na maximum. Koronavirus ztrácí na mediální popularitě, a prozatím ho v jeho prvenství silně ohrožuje další virus s označením GRU 29155. Je nesporné, že účinky hybridního působení silně poškozují zdraví a mohou bohužel vést ke smrti, jak jsme viděli.

  Odpověď na hybrid však máme. Vláda tento týden schválila Národní strategii pro čelení hybridnímu působení. Dokument významným způsobem zvyšuje konkurenceschopnost České republiky v oblasti obrany a případné odvetné reakce na hybrid.

  Zásadní na Strategii je fakt, že označuje občany i státní správu jako klíčové předpoklady k úspěšnému čelení hybridnímu působení. Přestože staví vládu jako odpovědnou za přijímání opatření, označuje za odpovědnou celou společnost.

  Dobrá obrana proti hybridnímu působení začíná u prověřování zdrojů informací, které rádi prezentujeme svému okolí. Uvážlivé jednání každého z nás, i v takové maličkosti, přispěje ke snížení tohoto závažného bezpečnostního rizika.

  Vypadá to jako čirý alibismus, jenže ouha, skutečná odpovědnost je opravdu na každém z nás.

  Dobrá obrana proti hybridnímu působení začíná u prověřování zdrojů informací, které rádi prezentujeme svému okolí. Uvážlivé jednání každého z nás, i v takové maličkosti, přispěje ke snížení tohoto závažného bezpečnostního rizika. Strategie není strašák společnosti, ale zodpovědný přístup k identifikaci této hrozby.

  Je nutné zdůraznit, že schválení dokumentu je jen počátek velmi náročného procesu. Jde v podstatě o definici rámce, vymezení pole působnosti. Navazovat bude plán s konkrétními kroky, jejichž implementace do systému státní správy i celé společnosti bude vyžadovat soustavnou edukaci občanů i státních úředníků.

  Jsem přesvědčen, že Strategie vytváří solidní základ pro zachování a posilování demokracie a svobodné občanské společnosti v naší zemi. Společnosti, která má důvěru ve fungování státu, ve spravedlnost a v sebe samu.

  Jan Havránek
  Autor působí jako náměstek ministra obrany pro obrannou politiku a strategie

  natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media