Ruský letoun vystartoval k americkému námořnímu hlídkovému stroji P-8A Poseidon v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem k rutinní identifikaci. Podle ministerstva obrany si však pilot počínal velmi nebezpečně.
Incident se měl odehrát v sobotu a o den později o něm informovala americká televizní stanice CNN. Ruský stíhač podle mluvčí Pentagonu Michelle Baldanzové znenadání přelétl před kabinou amerického stroje zprava doleva ve vzdálenosti asi 15 metrů. Pilot ruského stroje navíc zapnul přídavné spalování a posádka amerického stroje musela v silných turbulencích prudce klesat.
Manévr americké ministerstvo obrany označilo za „nebezpečné přiblížení“. „Velitel letounu to označil za nebezpečné,“ uvedl mluvčí velitelství amerických sil v Evropě Juan Martinez.
Velitelství ruského jižního vojenského okruhu v reakci uvedlo, že ruské prostředky pro monitorování vzdušného prostoru zachytily 25. listopadu vzdušný cíl v mezinárodním vzdušném prostoru. „Blížil se vysokou rychlostí ke státní hranici. Stíhací Suchoj Su-30 se přiblížil k cíli a identifikoval ho jako americký průzkumný letoun P-8A Poseidon,“ citovala prohlášení ruská agentura TASS.
Stroj P-8A na platformě Boeingu 737-800 má mnohem menší manévrovací schopnosti než stíhací letoun. Americké námořní průzkumné letouny poslední měsíce startují nad Černé moře v rámci posílených hlídek z italské základny Sigonella z obav spojeneckých zemí před aktivitami ruských bojových lodí a ponorek v oblasti.
Jde o první takový případ po několika měsících. Naposledy v květnu nad Černým mořem se ruský stíhač přiblížil opět k americkému hlídkovému stroji P-8A na zhruba 6 metrů, tehdy však Pentagon označil identifikaci ze strany ruského pilota za bezpečnou a profesionální.
Členské státy NATO posílily v reakci na ruskou anexi Krymu a akce na Ukrajině vojenskou přítomnost v Pobaltí a právě i v Černém moři. Alianční letci opakovaně upozorňují na někdy velmi nebezpečné chování ruských pilotů.
Loni například ruská stíhačka přeletěla nebezpečně blízko amerického vojenského letounu, který se pohyboval na východě Sýrie. Nebezpečné manévry zaznamenali i finští nebo švédští letci, kteří zažili situace, kdy ruští piloti v jejich bezprostřední blízkosti odpalovali i klamné cíle proti tepelně naváděným střelám. (Psali jsme v článku zde).
Dramaticky působil také incident z listopadu 2014, kdy se nečekaně u letounu F-16 norských vzdušných sil objevil ruský stroj MiG-31. Videozáběry z pohledu norského pilota zveřejnily norské ozbrojené síly. Norové se zveřejněním snažili doložit zvýšenou aktivitu ruského letectva i to, že se ruští piloti dopouštějí nebezpečných manévrů. (O incidentu jsme psali zde.)