Britská stíhačka startovala k ruským bombardérům nad Černým mořem

26. července 2017  13:57
Britský pohotovostní letoun Eurofighter Typhoon startoval v úterý ke dvěma ruským bombardérům nad Černým mořem, které se přiblížily k vzdušnému prostoru Rumunska. Ten v rámci posílené vojenské přítomnosti NATO v oblasti pomáhají střežit čtyři britské stíhačky.  
Eurofighter Typhoon F2 britského Královského letectva | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Byla to rutinní operace, která se nijak nelišila startů, které letouny NATO pravidelně provádějí v jiných oblastech,“ uvedl velitel britské letky v Rumunsku Andrew Coe.

Systém včasného varování a kontroly NATO nejprve zaznamenal pohyb několika neznámých vojenských letounů letících nad Černým mořem. Ty byly později identifikovány jako dva ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-22 (“Backfire“ v kódování NATO).

Stroje se přiblížily západnímu pobřeží Černého moře a směřovaly na jih. Operační středisko vzdušných operací NATO ve španělském Torrejonu vydalo rozkaz k „ostrému“ startu a zachycení letounů britským letcům, kteří v červenci posílili ochranu vzdušného prostoru Rumunska.

Z letecké základny Mihaila Kogalniceanu poblíž Konstanci vystartoval jeden ze čtyř strojů Eurofighter Typhoon. „Vše šlo podle očekávaní. Stáhli jsme si detaily, běželi k letounu a odstartovali v předepsaném čase,“ konstatoval pilot Lewis Cunningham.

Bombardéry sledoval do doby, než na jihu Černého moře opustily zájmový prostor, potvrdilo velení britského letectva. K vizuálnímu kontaktu ale nedošlo.

Italové střeží sousední Bulharsko

Mise britských stíhačů v Rumunsku je součástí opatření, které Severoatlatická aliance přijala v roce 2014 v reakci na ruskou anexi Krymu a akce na Ukrajině.

Mají ujistit spojence na východní hranici NATO a odradit Rusko od agresivních akcí. Podobně také vzdušný prostor Bulharska střeží italské stíhačky Eurofighter.

Podobně jako v Pobaltí mají pohotovostní stroje startovat k letounům, které nekomunikují s řízením letového provozu, mají vypnuté automatické odpovídače nebo se přiblíží k chráněné zóně.

Tupolev Tu-22 "Backfire“

Nadzvukový strategický bombardér s měnitelnou geometrií křídel vyvíjený od konce šedesátých let 20. století a průběžně modernizovaný. Letoun byl původně primárně určen k útokům na seskupení amerických letadlových lodí a na pozemní cíle v rámci Evropy. Je uzpůsobený k nesení konvenční i jaderné munice.
Rusové stroje nasadili v operacích v Afghánistánu v letech 1987 až 1989 nebo při bombardování Čečenska v roce 1995. V roce 2008 během války s Gruzií ztratilo ruské letectvo jeden bombardér Tu-22M při průzkumném letu. Stroje byly také nasazeny při masivním ruském bombardování Sýrie na podzim 2015.

 • Posádka: 4
 • Rozpětí: 34,28 m (23,30 m)
 • Délka: 42,4 m
 • Výška: 11,05 m
 • Hmotnost prázdného stroje: 54 t
 • Max. vzletová hmotnost: 124 t
 • Palivo: 11 t
 • Výzbroj: 24 t
 • Pohon: 2× dvouproudový motor o tahu 245,2 kN
 • Max. rychlost: 2,2 Mach (2 300 km/h)
 • Dolet: 2 410 km
 • Dostup: 13,3 km

O pomoc se zajištěním vzdušného prostoru požádalo samo Bulharsko, které trápí nedostatek provozuschopných nadzvukových strojů. Už loni tamější parlament schválil dodatky zákona o obraně a ozbrojených silách umožňující, aby bulharský vzdušný prostor střežila letectva členských států Severoatlantické aliance v rámci takzvaného Air Policingu.

Bulharsko loni v létě zaznamenalo podle ministerstva obrany nejméně deset případů, kdy ruské vojenské letouny během letu nad Černým mořem porušily pravidla pro létání v mezinárodním vzdušném prostoru a musely k nim startovat pohotovostní stíhačky.

Ruské stroje se prý vždy přiblížily k bulharskému vzdušnému prostoru a měly vypnuté automatické odpovídače, tedy zařízení umožňující automatickou identifikaci letadla ve vzdušném prostoru pro potřeby řízení letového provozu a poskytující základní údaje o letadle včetně kódu letu nebo výšce.

Když je však transpondér vypnutý, středisko řízení letového provozu takový letoun bez identifikace označuje za neznámý cíl a startují k němu pohotovostní stíhačky. Tehdejší ministr obrany Nikolaj Nenčev označil lety ruských letounů za „provokaci“ a upozornil, že jde o vzdušný prostor nejen Bulharska, ale celé Aliance, jejímž členem jeho země je. Moskva obvinění odmítla.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.