natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • USA zřizují stálou základnu úderných dronů v Rumunsku. Kvůli odstrašení

  7. ledna 2021  16:34
  Americké letectvo zřídilo na rumunské letecké základně u města Câmpia Turzii stálou předsunutou operační základnu svých průzkumných a úderných bezpilotních letounů MQ-9 Reaper. Posádku bude tvořit zhruba 90 amerických vojáků. Stálý prvek americké vojenské přítomnosti v regionu má sloužit k odstrašení před potenciálními protivníky.  
  Americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper | foto: DVIDS

  „Předsunuté rozmístění našich MQ-9 na tomto klíčovém strategickém místě je ujištěním našich spojenců a partnerů a zároveň posílá zprávu našim protivníkům, že můžeme rychle reagovat na každou naléhavou hrozbu,“ prohlásil generál Jeff Harrigian, velitel amerických Vzdušných sil v Evropě a v Africe.

  Víceúčelové MQ-9 Reaper patří mezi bezpilotní stroje s dlouhou výdrží, když mise mohou trvat i 30 hodin. Primárně jsou stroje určeny k ničení mobilních pozemních cílů, ale díky celému spektru moderních senzorů a komunikačních nástrojů jsou využívány i k průzkumu a sběru zpravodajských dat.

  MQ-9 Reaper

  • Délka: 11 m
  • Rozpětí: 20,1 m
  • Výška: 3,8 m
  • Max. hmotnost: 4 760 kg
  • Palivo: 1 800 kg
  • Užit. zatížení: 1 746kg
  • Max. rychlost: 482 km/h
  • Cest. rychlost: 310 km/h
  • Dolet: 1 852 km
  • Dostup: 15 240 m
  • Operační výška: 7 500 m
  • Výdrž: 30 h / 14 h s plnou výzbrojí (řízené i neřízené střely, laserem naváděné pumy)

  Zdroj: General Atomics

  Ačkoliv nejmenoval konkrétní zemi, spojenci z NATO postupně posilují vojenskou přítomnost v oblasti Černého moře kvůli odstrašení Ruska po ruské anexi Krymu v roce 2014, militarizaci poloostrova a několika incidentech na moři i ve vzduchu. 

  Kvůli zvýšené aktivitě ruských sil v oblasti pomáhají spojenci Rumunsku i Bulharsku se zajištěním ochrany vzdušného prostoru a intenzivnějším hlídkováním na moři. V obou zemích jsou též předsunuté spojenecké vícenárodní jednotky, podobně jako v Pobaltí.

  Letka bezpilotních strojů Reaper bude operovat s devadesátičlennou posádkou z rumunské letecké základny u města Câmpia Turzii. Podle letectva mají stroje plnit zpravodajské, sledovací a průzkumné mise na podporu operací NATO. Zapojovat se mají také do cvičení po Evropě a v přilehlých regionech a kooperativního výcviku se spojeneckými a partnerskými jednotkami.

  Základna v Rumunsku bude přímo podřízena 31. stíhacímu křídlu amerického letectva v italském Avianu. Zřízení předsunutého střediska americké velitelství označilo za důkaz závazku USA vůči evropským spojencům.

  Ačkoliv americké velitelství informovalo, že má jít o stálou základnu, není jasné, zda půjde skutečně o trvalou základnu. Podobnou předsunutou letku bezpilotních strojů Reaper provozuje americké letectvo na základně Miroslawiec na severozápadě Polska, odkud se podílejí na průzkumných a zpravodajských operací nad Baltem a na východní hranici Aliance. Před rokem se dočasně kvůli rekonstrukci dráhy stěhovaly bezpilotní stroje na několik měsíců do Estonska.

  Strategické Černé moře

  Černomořský region obecně má být podle expertů v následujícím období oblastí, kde by Aliance měla posilovat mechanismy kolektivní obrany a také svou vojenskou přítomnost.

  Přímo v oblasti Černého moře leží hned tři členské země NATO - problematické Turecko, Rumunsko a Bulharsko a dva partnerské - Gruzie a Ukrajina.

  04.ledna 2021 v 18:48, příspěvek archivován: 07.ledna 2021 v 19:40

  The @usairforce has based MQ-9 Reaper aircraft & approx 90 Airmen at the 71st Air Base in Campia Turzii Air Base, Romania, to conduct intelligence, surveillance & reconnaissance missions in support of @NATO operations. Read: https://t.co/xy1dmY6Wy8 @us_eucom | @AmbasadaSUA

  Rumunsko sice podniklo řadu kroků k posílení své obranyschopnosti, včetně nákupu stíhaček nebo modernizace protivzdušné obrany. Přesto se kvůli agresivnějšímu chování Ruska po anexi Krymu situace v Černém moři „stala více znepokojující“. Moskva v posledních letech také dodává zbraňové systémy do sousedního Srbska.

  Obrana Evropy? Biden může Trumpovy kroky přehodnotit, tvrdí generál

  Podle někdejšího velitele amerických sil v Evropě Curtise Scaparrottiho, který působil jako vrchní velitel NATO, by diskuze měla vést k jasnému uznání, že černomořský region je pro evropskou bezpečnost stejně důležitý jako třeba Baltské moře. Pokud z něj Evropa nechce mít „další zónu konfliktu“.

  Spojenci by proto měli podle jeho slov výrazně posílit především námořní přítomnost v regionu. A to i ohledem na napjaté vztahy s jedním ze spojenců v regionu - Tureckem. „Černé moře je strategická oblast, má pro Rusko zjevně význam. Můžeme vidět navyšování ruských sil spolu s jejich modernizací. Z toho vyplývá mnohem rozhodnější a asertivnější ruské chování,“ prohlásil.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media