natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • USA zřizují stálou základnu úderných dronů v Rumunsku. Kvůli odstrašení

    7. ledna 2021  16:34
    Americké letectvo zřídilo na rumunské letecké základně u města Câmpia Turzii stálou předsunutou operační základnu svých průzkumných a úderných bezpilotních letounů MQ-9 Reaper. Posádku bude tvořit zhruba 90 amerických vojáků. Stálý prvek americké vojenské přítomnosti v regionu má sloužit k odstrašení před potenciálními protivníky.  

    Americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper | foto: DVIDS

    „Předsunuté rozmístění našich MQ-9 na tomto klíčovém strategickém místě je ujištěním našich spojenců a partnerů a zároveň posílá zprávu našim protivníkům, že můžeme rychle reagovat na každou naléhavou hrozbu,“ prohlásil generál Jeff Harrigian, velitel amerických Vzdušných sil v Evropě a v Africe.

    Víceúčelové MQ-9 Reaper patří mezi bezpilotní stroje s dlouhou výdrží, když mise mohou trvat i 30 hodin. Primárně jsou stroje určeny k ničení mobilních pozemních cílů, ale díky celému spektru moderních senzorů a komunikačních nástrojů jsou využívány i k průzkumu a sběru zpravodajských dat.

    MQ-9 Reaper

    • Délka: 11 m
    • Rozpětí: 20,1 m
    • Výška: 3,8 m
    • Max. hmotnost: 4 760 kg
    • Palivo: 1 800 kg
    • Užit. zatížení: 1 746kg
    • Max. rychlost: 482 km/h
    • Cest. rychlost: 310 km/h
    • Dolet: 1 852 km
    • Dostup: 15 240 m
    • Operační výška: 7 500 m
    • Výdrž: 30 h / 14 h s plnou výzbrojí (řízené i neřízené střely, laserem naváděné pumy)

    Zdroj: General Atomics

    Ačkoliv nejmenoval konkrétní zemi, spojenci z NATO postupně posilují vojenskou přítomnost v oblasti Černého moře kvůli odstrašení Ruska po ruské anexi Krymu v roce 2014, militarizaci poloostrova a několika incidentech na moři i ve vzduchu. 

    Kvůli zvýšené aktivitě ruských sil v oblasti pomáhají spojenci Rumunsku i Bulharsku se zajištěním ochrany vzdušného prostoru a intenzivnějším hlídkováním na moři. V obou zemích jsou též předsunuté spojenecké vícenárodní jednotky, podobně jako v Pobaltí.

    Letka bezpilotních strojů Reaper bude operovat s devadesátičlennou posádkou z rumunské letecké základny u města Câmpia Turzii. Podle letectva mají stroje plnit zpravodajské, sledovací a průzkumné mise na podporu operací NATO. Zapojovat se mají také do cvičení po Evropě a v přilehlých regionech a kooperativního výcviku se spojeneckými a partnerskými jednotkami.

    Základna v Rumunsku bude přímo podřízena 31. stíhacímu křídlu amerického letectva v italském Avianu. Zřízení předsunutého střediska americké velitelství označilo za důkaz závazku USA vůči evropským spojencům.

    Ačkoliv americké velitelství informovalo, že má jít o stálou základnu, není jasné, zda půjde skutečně o trvalou základnu. Podobnou předsunutou letku bezpilotních strojů Reaper provozuje americké letectvo na základně Miroslawiec na severozápadě Polska, odkud se podílejí na průzkumných a zpravodajských operací nad Baltem a na východní hranici Aliance. Před rokem se dočasně kvůli rekonstrukci dráhy stěhovaly bezpilotní stroje na několik měsíců do Estonska.

    Strategické Černé moře

    Černomořský region obecně má být podle expertů v následujícím období oblastí, kde by Aliance měla posilovat mechanismy kolektivní obrany a také svou vojenskou přítomnost.

    Přímo v oblasti Černého moře leží hned tři členské země NATO - problematické Turecko, Rumunsko a Bulharsko a dva partnerské - Gruzie a Ukrajina.

    Rumunsko sice podniklo řadu kroků k posílení své obranyschopnosti, včetně nákupu stíhaček nebo modernizace protivzdušné obrany. Přesto se kvůli agresivnějšímu chování Ruska po anexi Krymu situace v Černém moři „stala více znepokojující“. Moskva v posledních letech také dodává zbraňové systémy do sousedního Srbska.

    Obrana Evropy? Biden může Trumpovy kroky přehodnotit, tvrdí generál

    Podle někdejšího velitele amerických sil v Evropě Curtise Scaparrottiho, který působil jako vrchní velitel NATO, by diskuze měla vést k jasnému uznání, že černomořský region je pro evropskou bezpečnost stejně důležitý jako třeba Baltské moře. Pokud z něj Evropa nechce mít „další zónu konfliktu“.

    Spojenci by proto měli podle jeho slov výrazně posílit především námořní přítomnost v regionu. A to i ohledem na napjaté vztahy s jedním ze spojenců v regionu - Tureckem. „Černé moře je strategická oblast, má pro Rusko zjevně význam. Můžeme vidět navyšování ruských sil spolu s jejich modernizací. Z toho vyplývá mnohem rozhodnější a asertivnější ruské chování,“ prohlásil.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media