natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Američané poprvé nasadí do cvičení nad Českem bezpilotní Reaper

    30. srpna 2019  10:08
    Na vrtulníkové základně u Náměště nad Oslavou odstartovalo mezinárodní cvičení Ample Strike. Má především prověřit předsunuté letecké návodčí, kteří navádějí letouny na cíle ke zničení. Američané do cvičení kromě strategického bombardéru B-52 Stratofortress poprvé nasadí také bezpilotní stroj MQ-9 Reaper.  

    Americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper | foto: DVIDS

    „Poslední informace je, že se bezpilotní MQ-9 do cvičení zapojí. Bude startovat z Polska,“ uvedl mluvčí cvičení Petr Vajčner.

    Americké stroje Reaper, nasazené v konfliktech v Afghánistánu nebo Iráku, jsou v typické bojové konfiguraci vyzbrojeny čtyřmi střelami vzduch–země a dvěma laserem naváděnými pumami. Ve vzduchu jsou schopné vytrvat s výzbrojí 14 hodin, jako průzkumný dron pak dvojnásobnou dobu.

    Ample Strike patří tradičně mezi největší vojenská cvičení na českém území. Zaměřuje se na výcvik předsunutých leteckých návodčích, kteří v operacích navádějí letouny na cíle ke zničení.

    Fotografie

    Letecký návodčí v akci
    Letecký návodčí v akci
    Litevský návodčí navádí letouny na cíle ke zničení během cvičení NATO v polském
    Letecký návodčí P. E. během nasazení v Afghánistánu

    V misích fungují pro piloty bojových letounů, vrtulníků i dělostřelce jako oči. Rozhodují a zodpovídají za to, že letecká munice dopadne přesně na zaměřený cíl.

    Letos se do cvičení, které potrvá až do 20. září, zapojí na 750 vojáků z toho 250 ze zahraničí. Ze Slovenska, Polska, Maďarska, Německa, Británie a z USA. Hlavní část cvičení začne 3. září.

    Do cvičných operací zasáhne 25 letounů a vrtulníků. Česká armáda nasadí dva nadzvukové stroje Gripen, čtyři bitevníky L-159 ALCA a dva bojové vrtulníky Mi-24/35. Američané kromě bezpilotního stroje znovu vysílají strategický bombardér B-52 Stratofortress a také létající tanker KC-135 pro doplňování paliva za letu. Další letouny mají přiletět z Německa a ze Slovenska.

    MQ-9 Reaper

    Bezpilotní stroj vyrábí americký General Atomics. Poprvé vzlétl v roce 2001, ve službě amerického letectva je od roku 2007. Stroje používají take tajné služby včetně CIA nebo pohraniční stráž a také NASA. Ve výzbroji mají stroje také Francie, Británie, Itálie, Nizozemsko a Španělsko.

    • Posádka: 0, na dálku ovládají 2 osoby
    • Délka: 11 m
    • Rozpětí: 20,1 m
    • Výška: 3,8 m
    • Hmotnost: 2,2 t
    • Max. vzletová hmotnost: 4,7 t
    • Pohon: 1× turbovrtulový motor
    • Max.rychlost: 482 km/h
    • Cest.rychlost: 310 km/h
    • Dolet: 1 852 km
    • Dostup: 15,2 km
    • Operační výška: 7,5 km
    • Výdrž: 30/14 hodin (s plnou výzbrojí)
    • Výzbroj: střely vzduch-země AGM-114 Hellfire, pumy GBU-12 Paveway II nebo GBU-38 (JDAM)

    Zdroj: General Atomics

    Kromě náměšťské základny budou vojáci využívat vojenský výcvikový prostor Boletice a také 21. základnu taktického letectva Čáslav, 25. protiletadlový raketový pluk Strakonice, 26. pluk velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav a Správu letiště Pardubice.

    Oči pilotů na zemi

    Ve spojeneckých armádách NATO mají předsunutí letečtí návodčí dlouholetou tradici, v Armádě České republiky jsou však poměrně novou odborností. Nepočetná jednotka a prakticky „profese“ vznikla v české armádě relativně teprve nedávno, v roce 2001. Od té doby se stala díky bohatým bojovým zkušenostem a získanému renomé pro armádu malým zlatým pokladem se schopností špičkové úrovně, již oceňují i spojenci.

    Návodčích jsou v malých armádách, jakou je i ta česká, jen desítky, tedy často méně než příslušníků speciálních jednotek.

    Jejich odbornost patří v armádě k nejrizikovějším a kvůli tomu, jejich bezpečnosti i budoucím misím velení jejich identitu i počet úzkostlivě tají. V současných asymetrických konfliktech, jako je v Afghánistánu, jsou návodčí přímo v boji v sestavě pozemní jednotky nebo v takzvané zajišťovací skupině na předsunutém stanovišti.

    Pro případ tradičního konvenčního válečného konfliktu jsou však systematicky cvičení i k práci na území nepřítele. Musejí umět třeba v civilu proniknout na nepřátelské území, orientovat se v neznámé zemi i splynout s místními lidmi, najít cíl a zaměřit jej.

    Bojové zkušenosti čeští návodčí sbírali především v Afghánistánu, kde „působili“ na faktické cíle. Naváděli na cíle americké letouny F-15, F-18, legendární bitevníky A-10 Thunderbolt nebo bezpilotní letouny Predator se střelami naváděnými laserem.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media