natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • USA dočasně stěhují bezpilotní stroje do Estonska. Kvůli opravám dráhy

    15. června 2020  19:40
    Americké letectvo stěhuje dočasně bezpilotní letouny MQ-9 Reaper i s podpůrnou jednotkou z Polska do Estonska. Důvodem je rekonstrukce startovací a přistávací dráhy na polské letecké základny Miroslawiec na severozápadě země. Americké drony schopné nést výzbroj se mají stejně jako dosud podílet na průzkumných a zpravodajských letech nad Baltem.  

    Americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper | foto: DVIDS

    Podle velitelství amerických vzdušných sil v Evropě (USAFE) se drony mají nastěhovat na leteckou základnu Ämari v Estonsku, odkud startují pohotovostní stíhačky NATO chránící vzdušných prostor pobaltských republik. Kolik bezpilotních strojů Reaper bude do Estonska přesunuto, ale americké velitelství z operačních důvodů neupřesnilo.

    Na základně Miroslawiec v severozápadním Polsku, odkud americké bezpilotní stroje operují od roku 2018, probíhá rekonstrukce startovací a přistávací dráhy. Do Estonska se má dočasně přesunout také technický personál a podpůrné síly.

    Bezpilotní stroje dosud Američané využívali pro průzkumné a zpravodajské lety nad Baltem, jak nad mořem tak podél litevských, estonských a lotyšských hranic

    „Cílem operací je podpora stability a bezpečnosti v regionu a posílení vztahů se spojenci NATO a dalšími evropskými partnery,“ uvádí se v pondělním prohlášení USAFE.

    MQ-9 Reaper

    • Délka: 11 m
    • Rozpětí: 20,1 m
    • Výška: 3,8 m
    • Max. hmotnost: 4 760 kg
    • Palivo: 1 800 kg
    • Užitečné zatížení: 1 746kg
    • Max. rychlost: 482 km/h
    • Cest. rychlost: 310 km/h
    • Dolet: 1 852 km
    • Dostup: 15 240 m
    • Operační výška: 7 500 m
    • Výdrž: 30 h / 14 h s plnou výzbrojí

    Zdroj: General Atomics

    Víceúčelové MQ-9 Reaper patří mezi bezpilotní stroje s dlouhou výdrží, když mise mohou trvat i 30 hodin. Primárně jsou stroje určeny k ničení mobilních pozemních cílů, ale díky celému spektru moderních senzorů a komunikačních nástrojů jsou využívány i k průzkumu a sběru zpravodajských dat.

    Rekonstrukce polské letecké základny Miroslawiec přichází v době diskuzí o možném posílení americké vojenské přítomnosti v Polsku. Ta souvisí s plánem Bílého domu na stažení až 9 500 amerických vojáků z Německa a případným umístěním alespoň části z těchto sil právě na polském území.

    Spojené státy mají v současnosti v Polsku zhruba 4 500 vojáků, kteří se po několika měsících pravidelně střídají. Další tisíce vojáků jsou nyní v Polsku na sérii cvičení. Takzvaná nepřetržitá rotační přítomnost amerických jednotek je reakcí na ruskou anexi Krymu v roce 2014 a spadá do balíčku opatření k odstrašení Ruska od dalších případných akcí podél takzvaného východního křídla NATO.

    Američtí vojáci a letci jsou rozmístěni na několika místech, včetně velitelství v Poznani, logistického centra v Powidzu nebo právě jednotky bezpilotních strojů. Loňská jednání mezi Varšavou a Washingtonem přitom avizovala, že by v Polsku mohla být rozmístěna celá letka amerických bezpilotních letounů.

    Podle americké velvyslankyně v Polsku Georgette Mosbacher by konečná dohoda o dalším rozmístění amerických jednotek Polsku mohla přijít brzy. A mohla by zároveň být podle ní ještě překvapivější, než se původně očekávalo.

    Americká diplomatka to uvedla v reakci na některá mediální tvrzení, že ambiciózní plán polského prezidenta Andrzeje Dudy na vznik americké základny pojmenované po americkém prezidentovi „Fort Trump“ v Polsku ztroskotal kvůli neshodám o financování a umístění.

    Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak poté v pátek na Twitteru uvedl, že obě strany „nyní upravují konečné podrobnosti“. Varšava o trvalé rozmístění amerických sil na svém území usiluje intenzivně už několik let.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media