Armádu posílí další tisíce lidí. Poslanci schválili klíčové zákony

16. prosince 2015  15:09
Poslanecká sněmovna schválila tři klíčové novely zákonů, které mají do řad české armády přilákat tisíce lidí. Občanům dávají větší možnosti dobrovolného zapojení do plnění branné povinnosti, zvyšují motivaci pro vstup do aktivní zálohy, ale také usnadňují možnost nasazení dobrovolníků doma i v zahraničí.  
Ostré tankové střelby aktivních záloh u 73. tankového praporu v Přáslavicích | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Schválení branné legislativy, těch třech zákonů, bylo jedním z nejdůležitějších úkolů, které přede mnou na ministerstvu stály, a jsem rád, že zhruba v polovině mandátu této vlády mohu říci, že tento úkol byl splněn,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Legislativní změny podle něj reagují na potřeby armády i v kontextu současné bezpečnostní situace a zpřesňují úlohu aktivní zálohy. Zákony nyní míří do Senátu. Platit by měly od července příštího roku.

Branná povinnost stále platí

Schválená předloha nijak nemění všeobecnou brannou povinnost pro občany od 18 do 60 let. Za stavu ohrožení nebo za válečného stavu stanoví vláda nařízením počty občanů, kteří budou muset k odvodu, a to podle ročníku jejich narození nebo podle jejich odborné kvalifikace.

Schválena novela branného zákona počítá s tím, že občané ČR budou moci dobrovolně převzít takzvaný výkon branné povinnosti. Jednoduše řečeno, pokud muž či žena dosáhli 18 let, mohou v době míru požádat dobrovolně o „pobyt na vojně“. Poté absolvují dvanáctitýdenní vojenské cvičení.

Mezi podmínky pro jejich účast bude patřit zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost i to, že tito lidé nepodporují hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod. Cvičení se zúčastní do dvou let od podání žádosti a bude obsahovat komplexní základní výcvik v délce 6 týdnů se stejným zaměřením, jako je základní výcvik vojáků z povolání.

Novinka takto reaguje na skutečnost, že po zrušení povinné základní vojenské služby postupně ubývalo mužů s vojenským výcvikem. Původní záměr přitom počítal, že by byly zavedeny celoplošné odvody celých populačních ročníků. Ministerstvo obrany ale od takového plánu ustoupilo.

Občané takto dostanou možnost dobrovolně se účastnit vojenského cvičení, aniž by se stali vojáky z povolání nebo vojáky v aktivní záloze.

„Institut dobrovolnosti není špatný pro ty, kteří si budou chtít vyzkoušet, zda by pro ně byl případný vstup do armády. Protože když se rozhodnou vstoupit do aktivních záloh, tak rovnou podepisují tříletý kontrakt,“ uvedla členka branného výboru ve sněmovně Jana Černochová.

Záložáci dostanou přidáno

Další zákon, který schválili poslanci, má přilákat nové zájemce do aktivních záloh. Aktuálně mají Aktivní zálohy zhruba 1 200 členů, armáda jich ale chce mít do budoucna až 5 000.

Aktivní zálohy

Mají momentálně 1 257 příslušníků, tabulkové počty jsou tedy naplněny na pouhých 51 procent. Armáda každý rok počítá s náborem tří až čtyř set záložáků, přičemž svou roli bude mít i větší zapojení vojáků odcházejících do civilu. Armáda chce mít postupně až 5 tisíc příslušníků Aktivních záloh.

V roce 2025 by mělo podle plánů v ČR působit 59 jednotek Aktivních záloh místo stávajících 22 (2 478 záložáků by spadalo pod Krajská vojenská velitelství a 2 522 pod bojové a podpůrné útvary). Armáda chce do záloh poptávat především střelce, řidiče, operátory, velitele družstev, ale zájem má též o některé specialisty, zejména o lékaře, IT odborníky či právníky.

Už na jaře roku 2016 chce generální štáb prověřit Aktivní zálohy dosud nevídaným způsobem. Všechny pěší roty záložáků, tedy zhruba tisíc lidí, se zapojí do společného vojenského cvičení HRADBA 2016.

Zatímco nyní mají „záložáci“ nárok na odměnu 6 tisíc korun ročně, nově by se měla odměna zvýšit na 18 tisíc. Podmínkou bude účast na cvičení nebo v operačním nasazení v daném kalendářním roce. Zaměstnavatelé by pak za nasazení vojáka v aktivní záloze měli dostávat odškodnění.

Armáda chce také přilákat vysokoškolské studenty s ohledem na jejich věk, vzdělání a tím i možnost jejich zapojení do profesionální armády. Studenti by měli dostat navíc motivační odměnu 6 tisíc korun.

Povinnost aktivně zapojit se do činnosti aktivní zálohy po skončení služebního poměru budou mít také všichni vojáci z povolání, kteří vstoupí do armády po nabytí účinnosti novely branného zákona. O jejich zařazení rozhodne ředitel příslušného krajského vojenského velitelství, a to do dvou let po jejich odchodu do civilu.

„Počítáme s tím, že i díky nové legislativě se nám nejpozději do roku 2025 podaří naplnit tabulkové počty příslušníků aktivní zálohy v počtu 5 000 osob. Zároveň chceme jejich přípravu výrazně zintenzivnit,“ uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Zálohy mohou i do zahraničí

Poslední ze schválené trojice zákonů pak má usnadnit nasazování vojáků i záloh například při živelních katastrofách. Platný zákon teď vyžaduje, aby třeba při povodních byly nejprve povolány specializované záchranné oddíly. Ty ale čítají jen asi 200 vojáků a podle ministerstva obrany ani nemají potřebné vybavení.

Schválená novela tyto oddíly ruší a počítá s tím, že by bylo možné na záchranné práce vyčlenit vojenské útvary s potřebným počtem vojáků i vybavením.

Příslušníci aktivních záloh by se pak podle novely nejen připravovali k plnění úkolů ozbrojených sil formou vojenského cvičení, ale v případě potřeby by se podíleli také na některých úkolech armády doma, ale i v zahraničí. Zahraničních misí by se vojáci v aktivní záloze mohli účastnit jen s jejich výslovným souhlasem.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.