Aktivní zálohy spustí „Hradbu 2016“, největší cvičení své historie

25. února 2016  12:10
Bude to největší cvičení Aktivních záloh od jejich vzniku. Ve vojenském prostoru Libavá se během března postupně vystřídají všechny pěší jednotky záložáků, aby si vyzkoušely společné nasazení s policií, střežení objektů důležitých pro obranu státu nebo ochranu státních hranic.  
Ostré tankové střelby aktivních záloh u 73. tankového praporu v Přáslavicích | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Cvičení pod názvem „Hradba 2016“ začíná na Libavé 3. března a zapojí se do něj více jak 1 100 příslušníků Aktivních záloh z celé České republiky. Svým rozsahem půjde o největší manévry záložáků za dobu jejich existence.

V devítidenních blocích se se na Libavé vystřídá všech 14 pěších rot z jednotlivých krajů, ale také jednotky záloh vojenské policie.

Aktivní záloha

Současný systém Aktivní zálohy začal vznikat v roce 1999, kdy tehdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý povolal záložníky na první dobrovolná vojenská cvičení. Z účastníků dobrovolných cvičení postupně vznikala jádra útvarů Aktivní zálohy.

Ty začaly být soustavně budovány až od roku 2002. V jednotlivých krajích vznikly krajské pěší roty, které jsou určeny zejména k pomáhání při živelných pohromách a ochraně objektů důležitých pro obranu státu v rizikových situacích. Kromě toho jsou postupně zakládány specializované útvary Aktivní zálohy jako tanková rota, ženijní rota, útvar speciálních sil.

Cílem cvičení je prověřit připravenost záložáků plnit úkoly při operačním nasazení třeba s policí, při střežení objektů důležitých pro obranu státu a při ochraně úseků státních hranic. Součástí bude také vševojsková příprava - tedy topografická, střelecká, chemická, zdravotní, taktická a ženijní.

Při sestavování manévrů armáda vycházela především ze současných bezpečnostních hrozeb, včetně migrační krize nebo hrozby teroristického útoku.

„Nová struktura jednotek aktivních záloh zohledňuje rostoucí závislost armády na schopnostech vycvičených záloh. Aktivní záloha bude v době míru v podstatě jediným zdrojem doplnění připraveným personálem,“ uvedl už dříve náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Aktivní zálohy mají momentálně 1 257 příslušníků, tabulkové počty jsou tedy naplněny na pouhých 51 procent. Armáda každý rok počítá s náborem tří až čtyř set záložáků, přičemž svou roli bude mít i větší zapojení vojáků odcházejících do civilu. Postupně chce mít velení armády k dispozici až 5 tisíc záložáků.

V roce 2025 by tak mělo podle plánů v ČR působit 59 jednotek Aktivních záloh místo stávajících 22 (2 478 záložáků by spadalo pod Krajská vojenská velitelství a 2 522 pod bojové a podpůrné útvary). Armáda chce do záloh poptávat především střelce, řidiče, operátory, velitele družstev, ale zájem má též o některé specialisty, zejména o lékaře, IT odborníky či právníky.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.