natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Největšímu summitu spojenců dominoval Afghánistán, NATO se cítí silnější

  22. května 2012  9:51
  Dvoudenní schůzka nejvyšších představitelů zemí NATO a jejich spojenců v Chicagu skončila. Podle účastníků splnila očekávání. "Ze schůzky odjíždíme s Aliancí schopnější a lépe připravenou na budoucnost," prohlásil americký prezident Barack Obama. Žádná překvapení však největší schůzka v historii nepřinesla.  

  Summit NATO v Chicagu | foto: NATO Photos

  Severoatlantická aliance na summitu v Chicagu zahájila cestu ke své nové podobě a zároveň se vrací ke své podstatě, kvůli které kdysi vznikla - k obraně vlastního teritoria.

  NATO v Chicagu

  To vše v době, kdy se mnoho členských států potýká s rozpočtovými škrty a vysokými dluhy. Do budoucna to znamená důraz na sdílení obranných kapacit, ale i utlumování angažmá NATO ve světě včetně postupného ukončení války v Afghánistánu. Právě Afghánistán summitu v Chicagu dominoval a dotýkal se takřka všech témat.

  Posílení schopností

  Spojenci se dohodli na způsobu posílení svých schopností tak, aby naplnili stanovené požadavky i při finančních omezeních. "Aliance odsouhlasila vytvoření nové kultury spolupráce tak, aby členské země mohly společně dosáhnout toho, čeho nemohou dosáhnout samostatně," uvedl po schůzce šéf NATO Anders Fogh Rasmussen.

  Některé důležité obranné schopnosti budou spojenci sdílet a podílet se společně na jejich financování. To by mělo být levnější a efektivnější, než aby každá země postupovala samostatně.

  Vznikne tak například speciální výcvikové vrtulníkové centrum v České republice, což je jeden z projektů takzvané chytré obrany (Smart Defense). O projektu, který v první den summitu NATO v americkém Chicagu odsouhlasily všechny členské státy "osmadvacítky", čtěte více zde.

  Pokrok v protiraketové obraně

  Severoatlantická aliance spustila protiraketový štít, který má chránit Evropu proti balistickým střelám z Blízkého východu. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na summitu v Chicagu oznámil, že skončila první ze čtyř fází budování a systém je už schopen zničit střelu vypálenou na území spojenců.

  Aliance v Chicagu podepsala dohodu, na jejímž základě může nakoupit pět amerických speciálních bezpilotních strojů Global Hawk. Ty jsou součástí projektu AGS, jež bude sloužit jako hlavní pilíř pro ochranu aliančních vojáků na bojišti.

  Ukončíme boje, zahájíme podporu

  Do konce roku 2014 chce NATO předat zodpovědnost za bezpečnost v zemi afghánským bezpečnostním silám a dohodnout se na "zodpovědném ukončení" mise ISAF, uvedl Barack Obama s tím, že afghánské síly převezmou velení v bojových operacích už během roku 2013.

  Další afghánská mise však hned poté začne a už nyní se rýsuje její podoba, Afghánistán prostřednictvím prezidenta Hamída Karzáího během jednání oficiálně požádal o pomoc NATO i po roce 2014. Role NATO se změní v podpůrnou a výcvikovou, na čemž je připravena podílet se i Česká republika, včetně finanční podpory.

  Role partnerů roste

  Aliance se také shodla na tom, že role a význam spolupráce s partnery, tedy nečlenskými zeměmi NATO, je nepostradatelnou součástí zajišťování bezpečnosti. Do Chicaga přijeli představitelé třinácti zemí, které významně přispívají do aliančních operací a s nimiž proběhla v pondělí dopoledne zvláštní schůzka. Nevznikl žádný nový formální rámec spolupráce, NATO chtělo nicméně dát najevo velký význam, který tomuto způsobu společných operací přičítá.

  "Americký" summit

  Snaha posílit vzájemnou vazbu mezi USA a Evropou byla jedním z deklarovaných cílů celé schůzky. I když generální tajemník NATO Rasmussen potvrdil, že během "schůzky byla přijata rozhodnutí, která posilují pouto mezi USA a Evropou", americký prezident si ruce svázat nenechal.

  "Jednou z hlavních priorit mé zahraniční politiky je posilovat aliance, včetně NATO," odkázal na summitu Obama jasně na rozšiřování spektra americké pozornosti i mimo NATO, v poslední době zejména na oblast Asie a Pacifiku.

  Celý průběh akce dále nenechal nikoho na pochybách, že hlavní auditorium, na které se hostitelé zaměřují, je to domácí, kdy se blíží letošní americké prezidentské volby. Ukázalo se to na závěrečné tiskové konferenci prezidenta Obamy, kdy byli předem vybraní novináři, jež prezidenta osloví.

  I když první dotaz se týkal summitu, hned druhý, kterému prezident věnoval mnohem více času, se týkal domácí ekonomiky a jeho republikánského rivala Mitta Romneyho. Summit v Obamově rodném městě se tak do historie zapíše jako summit veskrze americký.

  Překvapení se nekonala

  Summit nevybočil se svých plánů a očekávání. Očekávané masivní protesty a demonstrace nakonec průběh summitu nijak nenarušily. Toužebně očekávané vyřešení otázky zablokovaných pákistánských hranic pro konvoje NATO do Afghánistánu zůstalo také jen přáním.

  "Že se nám to nepodaří vyřešit, jsme věděli ještě před tím, než jsme do Chicaga přijeli," odrazil Obama doměnky, že právě proto byl na summit pozván pákistánský prezident.

  Žádné překvapení se nekonalo ani v případném rozšíření NATO a přijetí nových členů. Kandidátským zemím v čele s Makedonií se sice dostalo ujištění, že o ně Aliance stojí, leč vše více záleží na nich samotných.

  pet; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media