natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • NATO roztáhlo deštník proti balistickým raketám, ochrání obě strany Atlantiku

    21. května 2012  10:14
    Severoatlantická aliance spustila protiraketový štít, který má chránit Evropu proti balistickým střelám z Blízkého východu. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na summitu v Chicagu oznámil, že skončila první ze čtyř fází budování a systém je už schopen zničit střelu vypálenou na území spojenců.  

    Odpálení antirakety SM-3 z amerického torpédoborce USS Hopper | foto: MDA

    Znamená to, že pokud by právě teď byl například Írán schopen vyslat balistickou střelu na Evropu, NATO by dokázalo zasáhnout. "V Lisabonu jsme se dohodli na vytvoření protiraketové obrany NATO. Dnes, v Chicagu se systém stal realitou," uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

    NATO v Chicagu

    Stav protiraketového systému označil za "prozatímní", neboli částečně funkční. Alianci se podařilo propojit jednotlivé prvky z různých zemí. Satelity, válečné lodě, radary a antirakety k ničení střel pod jedno alianční velení. "Jde o první krok k dlouhodobému cíli," dodal Rasmussen.

    Protiraketový deštník má být plně funkční do roku 2020. To by měly na evropském území vzniknout hned tři americké základny - radarová stanice v Turecku a dvě základny s antiraketami v Polsku a Rumunsku. V té době by měl být systém schopen chránit i civilní obyvatelstvo celé Evropy, tedy 900 milionů lidí.

    Od roku 2006 vynaložilo NATO na budování systému zhruba 150 milionů eur. Celkově by protiraketový štít měl stát 650 milionů a na dalších 200 milionů eur přijde jeho rozšíření tak, aby byl schopen chránit i civilisty všech členských zemí "osmadvacítky".

    Odpálení balistické střely okamžitě zachytí americké satelity a další citlivé senzory na lodích i na zemi. Informace předají řídicímu středisku, které díky síti radarů a naváděcích systémů vypálené střely zaměří a vypálí proti nim antirakety, jež zničí bojovou hlavici i raketový nosič. Jádro budou tvořit americké antirakety SM-3, rozmístěné na lodích systému Aegis a posléze také na základnách v Rumunsku (do roku 2015) a Polsku (do roku 2018).

    Čtěte speciál k summitu

    Aliance nabídla účast na projektu i Rusku. S Moskvou se však zatím spojenci nedohodli na podobě spolupráce. Podle NATO má štít chránit Evropu především před íránskými raketami. Moskva se ale obává, že deštník je namířen proti Rusku a jeho schopnosti "omezí" zastrašovací schopnosti jeho jaderného arzenálu.

    "Samozřejmě, že Rusko nemůže (štít) blokovat. Je to rozhodnutí NATO. Vyzvali jsme Rusko ke spolupráci na protiraketové obraně a tato výzva stále platí," řekl Rasmussen.

    inc; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media