natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ruské jednotky se pohnuly, potvrdili představitelé Aliance

  22. května 2014  18:19
  Severoatlantická aliance potvrdila omezený pohyb ruských jednotek u ukrajinských hranic. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena by takový pohyb mohl naznačovat stahování ruských vojáků, které počátkem týdne nařídil ruský prezident Vladimir Putin.  

  Satelitní snímek ruských tankových jednotek u ukrajinských hranic | foto: SHAPE

  "Včera v pozdějších hodinách jsme zaznamenali omezenou ruskou vojenskou aktivitu v blízkosti hranic s Ukrajinou, která může naznačovat, že se některé z těchto jednotek chystají stáhnout. Je příliš brzy na to říci, co to znamená, ale já doufám, že to je začátek úplného a skutečného stažení," uvedl Rasmussen.

  Zdůraznil přitom slovo "může". Jinak podle informací NATO většina z až 40 tisíc ruských vojáků zůstává stále rozmístěna u ukrajinských hranic. Další známky masivnějšího stahování ruských sil Aliance nezaznamenala. "Pokud uvidíme smysluplné, komplexní a ověřitelné stažení, byl bych první, kdo to uvítá. Byl by to první krok Ruska správným směrem," dodal Rasmussen.

  Moskva se ve čtvrtek pochlubila, že během posledních čtyřiadvaceti hodin odjely od hranic s Ukrajinou čtyři nákladní vlaky s bojovou technikou a z oblasti odstartovalo 15 velkokapacitní letounů Il-76 s ruskými vojáky na palubě.

  Rozkaz ke stažení jednotek vydal v pondělí ruský prezident Vladimir Putin. Své rozhodnutí zdůvodnil, že se chce Rusko vyhnout obviněním z možného ovlivňování ukrajinských prezidentských voleb, které se mají uskutečnit 25. května. Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax avizovalo, že stahování jednotek by mělo skončit do 1. června.

  Ještě ve středu však Moskva zahájila blízko ukrajinských hranic velké letecké manévry, které však označila za pouhou "soutěž" s tím, že se jich Ukrajina nemusí nijak obávat. Ukončení je plánováno den po prvním kole ukrajinských prezidentských voleb.

  "Již několik dní jsme utvrzování, že vojáci jsou stahování od hranice a za několik posledních dní nemáme vůbec žádný důkaz o nějakém pohybu," uvedl vrchní velitel sil NATO Philip Breedlove. Zajímavé podle něj je, že vojenský pohyb probíhá v jedné konkrétní oblasti, kde ale jinak zůstává velká formace ruských sil. "Velice schopná formace na několika přístupových cestách," dodal generál.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media