natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Seriál #nacoNATO: Epizoda 3 - česká cesta mezi spojence a zapojení do misí

  7. prosince 2022  12:01
  O NATO už pravděpodobně každý alespoň někdy něco slyšel. Co se skrývá za „tajemnou“ zkratkou, vysvětluje populární youtuber Lukefry v původním pětidílném miniseriálu #nacoNATO. Ve třetí epizodě připomene, jak se mezi spojence vlastně dostala Česká republika.  

  Seriálem #nacoNATO provází youtuber Lukefry | foto: natoaktual.cz

  Další díl miniseriálu připomíná, že se Česká republika rozhodla stát členem NATO už rok po svém vzniku. A jaká byla cesta k plnohodnotnému členství a jak dlouho to naší zemi trvalo? A také, jak vlastně probíhá rozhodování v rámci NATO a co je princip všeobecného konsenzu.

  Proč by Česko mělo dávat 2 procenta HDP (Hrubého domácího produktu) na svou obranu? Peníze neposílá do NATO, jak se mnohdy mylně tvrdí, ale jde o vlastní výdaje státního rozpočtu, které investuje do své vlastní armády a bezpečnosti.

  Hlavním a klíčovým přínosem příslušnosti k Alianci je pro zemi posílení vlastní bezpečnosti, protože pokud by nás jakýkoliv stát napadl, nebránili bychom se sami, ale pomohou nám právě spojenci.

  Seriál #nacoNATO

  Bezprostředně po vstupu se ČR začala podílet i na zahraničních misích spojenců. Od Kosova až po Afghánistán. Členství v NATO totiž není jen soubor výhod, ale nese s sebou i závazky.

  Jako nováček se ČR začala velmi brzy integrovat do procesu vývoje celé Aliance, která se vzhledem ke vývoji ve světě musela rovněž radikálně měnit.

  Jak náročné bylo splnit podmínky k přijetí a jak se změnila česká armáda? Co všechno Česko pro své spojence i pro sebe dělá a co je centrum excelence NATO, které Česko provozuje ve Vyškově?

  Tyto a další otázky podrobně rozebírá v doprovodném podcastu generál Jiří Šedivý, někdejší náčelník generálního štábu. Provází moderátorka Alžběta Kvitová.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media