natoaktual.cz

Seriál #nacoNATO: Epizoda 3 - česká cesta mezi spojence a zapojení do misí

7. prosince 2022  12:01
O NATO už pravděpodobně každý alespoň někdy něco slyšel. Co se skrývá za „tajemnou“ zkratkou, vysvětluje populární youtuber Lukefry v původním pětidílném miniseriálu #nacoNATO. Ve třetí epizodě připomene, jak se mezi spojence vlastně dostala Česká republika.  

Seriálem #nacoNATO provází youtuber Lukefry | foto: natoaktual.cz

Další díl miniseriálu připomíná, že se Česká republika rozhodla stát členem NATO už rok po svém vzniku. A jaká byla cesta k plnohodnotnému členství a jak dlouho to naší zemi trvalo? A také, jak vlastně probíhá rozhodování v rámci NATO a co je princip všeobecného konsenzu.

Proč by Česko mělo dávat 2 procenta HDP (Hrubého domácího produktu) na svou obranu? Peníze neposílá do NATO, jak se mnohdy mylně tvrdí, ale jde o vlastní výdaje státního rozpočtu, které investuje do své vlastní armády a bezpečnosti.

Hlavním a klíčovým přínosem příslušnosti k Alianci je pro zemi posílení vlastní bezpečnosti, protože pokud by nás jakýkoliv stát napadl, nebránili bychom se sami, ale pomohou nám právě spojenci.

Seriál #nacoNATO

Bezprostředně po vstupu se ČR začala podílet i na zahraničních misích spojenců. Od Kosova až po Afghánistán. Členství v NATO totiž není jen soubor výhod, ale nese s sebou i závazky.

Jako nováček se ČR začala velmi brzy integrovat do procesu vývoje celé Aliance, která se vzhledem ke vývoji ve světě musela rovněž radikálně měnit.

Jak náročné bylo splnit podmínky k přijetí a jak se změnila česká armáda? Co všechno Česko pro své spojence i pro sebe dělá a co je centrum excelence NATO, které Česko provozuje ve Vyškově?

Tyto a další otázky podrobně rozebírá v doprovodném podcastu generál Jiří Šedivý, někdejší náčelník generálního štábu. Provází moderátorka Alžběta Kvitová.

inc natoaktual.cz
zpět na článek