natoaktual.cz

Minuta týdne: Molotov-Ribbentrop, rozdělení Československa a Orelská pouť

24. srpna 2021  10:05
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 23. do 29. srpna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

23. srpna 1939 byl podepsán pakt Molotov-Ribbentrop. Oficiálně šlo o dohodu o neútočení mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem. Dohoda obsahovala rovněž protokol o překreslení mapy Evropy. Pakt o neútočení skončil po invazi Německa do Ruska v červnu 1941.

Zdroj: BBC

24. srpna 1949 vstoupila do platnosti Severoatlantická smlouva. Byla podepsána dvanácti zakládajícími státy již 4. dubna 1949, který se považuje za datum vzniku Aliance.

Zdroj: The American Presidency Project

25. srpna 1944 začalo osvobození Paříže. Doprovodu Charlese de Gaulla velel důstojník Československé armády Ivan Matoušek. Ten se pak účastnil i bojů o letiště a parlament.

Zdroj: Český rozhlas

26. srpna 1992 bylo rozhodnuto o rozdělení Československa. Tehdejší předsedové vlád Václav Klaus (za českou stranu) a Vladimír Mečiar (za stranu slovenskou) o něm jednali v brněnské vile Tugendhat. Spolu uskutečnili dvě schůzky, první proběhla již 8. července téhož roku. V srpnu pak dohodu stvrdili a rozhodnutí oznámili veřejnosti.

Zdroj: iRozhlas

27. srpna 1928 byl podepsán Briandův-Kelloggův pakt. Ten vyloučil válku jako prostředek řešení mezinárodních sporů, kromě případu sebeobrany. Ačkoliv byla smlouva nakonec jen neúspěšným pokusem, položila základ rozvoje mezinárodního práva.

Zdroj: US Department of State

28. srpna 1948 se uskutečnila první Orelská pouť na svatém Hostýně. Šlo o jednu z největších protikomunistických demonstrací. Na jejím základě byl vyvolán jeden z prvních soudních procesů s odpůrci komunistického režimu.

Zdroj: Orel.cz

29. srpna 1944 začalo Slovenské národní povstání. Šlo o ozbrojenou akci povstaleckých jednotek vůči okupaci německou armádou. Jeho přípravy inicioval v roce 1943 vůdce československé exilové vlády Edvard Beneš. I přes porážku mělo význam v zajištění nezávislé politiky české strany i respektu vítězných mocností.

Zdroj: HNonline.sk 

luc natoaktual.cz
zpět na článek