České gripeny dostaly novou krev. Budou teď umět „bombardovat“

Vydáno 05.04.2018
Nadzvukové stroje Gripen českého letectva mají za sebou modernizaci, která zásadním způsobem zvyšuje jejich možné nasazení. Letouny dostaly od švédského výrobce nový software, který umožňuje i údery na pozemní cíle laserem přesně naváděnou municí, kterou Česko s dalšími spojenci společně pořizuje.  

Letouny JAS-39 Gripen českých vzdušných sil dostaly nový software | foto: Jan Čadil, Letectví + kosmonautika

„Díky modernizaci se českým letounům JAS-39 Gripen výrazně zvýší možnost operačního využití. Stroje byly původně pořízeny primárně pro plnění úkolů vzduch-vzduch, tedy pro vybojování vzdušné nadvlády. Nyní budeme moci nově působit také proti pozemním cílům,“ uvedl velitel 21. základny taktického letectva v Čáslavi Petr Tománek.

Modernizace nadzvukových Gripenů v českých službách začal prakticky již v roce 2015. Přímo u švédského výrobce Saab se po odlétání 1 600 hodin provedly technické úpravy hardwarového vybavení letadel. České vzdušné síly provozují 14 stíhaček JAS-39 Gripen (12 jednomístných s označením C a dvě dvojmístné s označením D)

V rámci modernizace se upravilo vybavení pro možnou instalaci jednotek systému utajené komunikace Link-16 a pro používání průzkumných a zaměřovacích kontejnerů LDP (Laser Designator Pod), pro které budou postupně k letounům dodány speciální závěsníky.

Noční vidění i schránky pro pití

„Upravena byla také kabina letounu k používání brýlí nočního vidění a instalací úložných prostorů na nápoje a stravu byla zvýšena bezpečnost letu a komfort pro piloty při dálkových přeletech s využitím tankování za letu,“ konstatoval Robert Zobač, náčelník oddělení nadzvukové letecké techniky.

Modernizaci zakončila instalace vyšší verze programového vybavení letounu MS-20 na domovské základně v Čáslavi. První dva letouny dostaly „novou krev“ už 12. března, tedy symbolicky v den výročí vstupu České republiky do NATO.

Letouny pak u nás zalétali švédští zkušební piloti, aby mohl být do konce března software přehrán také u letounů držících neustálou pohotovost při zajištění vzdušné ochrany země. Od listopadu také na čáslavské základně výrobce vystavěl zcela nový simulátor letounu.

Fotografie

Švédský pilot při zalétání českých gripenů s novým softwarem
Letoun JAS-39 Gripen českých vzdušných sil
Letouny JAS-39 Gripen českých vzdušných sil
Švédský pilot při zalétání českých gripenů s novým softwarem

Nadzvukové gripeny ve službách českých letců dosud plnily jen takzvané mise vzduch-vzduch. Ať už jde ochranu vzdušného prostoru Česka nebo při zahraničních misích v Pobaltí či na Islandu. Na případné údery proti pozemním cílům či průzkumné mise dosud nebyly vybaveny.

Dovybavení o schopnosti útočit i na pozemní cíle (Air-to-Ground) považuje armáda za jednu z priorit taktického letectva především kvůli možnosti jejich plnohodnotného nasazení například v mezinárodních operacích.

Česká republika je proto mezi několika spojeneckými zeměmi, které společně pořizují balík přesně naváděné munice určené k ničení pozemních cílů. Hovoří se o 180 kusech, nejspíše typech GBU-12 či GBU-16 Paveway II z početné rodinky takzvaných „chytrých pum“. Výzbroj by letoun a schopnosti českých vzdušných sil podle expertů rázem opět posunula o úroveň výše.

inc natoaktual.cz