natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Do misí vyšleme přes tisíc českých vojáků, navrhuje obrana

    22. března 2018  12:49
    Česká armáda posílí účast v zahraničních misích. Ještě v druhé polovině roku bude v Afghánistánu, Iráku, Mali a dalších zemích působit najednou přes tisíc českých vojáků. Podobně pak i v následujících dvou letech. Počítá s tím návrh ministryně obrany Karly Šlechtové, který předloží vládě.  

    Čeští vojáci v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    „Absolutní prioritou pro mě i armádu zůstává obrana ČR. Obrana ČR a ochrana našich občanů však dnes nekončí na našich hranicích. Se spojenci reagujeme na aktuální hrozby a v místě krizí chráníme ČR před pronikáním terorismu nebo nelegální migrací,“ uvedla ministryně v demisi Karla Šlechtová (za ANO).

    Působení v misích podle svých slov považuje za nejlepší přípravu vojáků k obraně státu. „Vydá za roky výcviku nebo cvičení. Pro armádu a vojáky to tedy rozhodně není ztracený čas a pro Českou republiku vyhozené peníze,“ zdůraznila.

    Monstra versus Taliban. Češi v afghánském Bagrámu čelili už dvěma útokům

    Návrh předpokládá posílení účasti českých vojáků v hlavních krizových oblastech. Ještě letos půjde o mise v Afghánistánu, Mali a Iráku, kde pak bude česká armáda působit ve zvýšených počtech i v dalších dvou letech. Celkově má v misích působit o 300 vojáků více.

    V současnosti je v zahraničních misích zhruba 800 českých vojáků, v druhé polovině letošního roku by jich podle návrhu mělo být v zahraničních operacích a misích už 1 081. V roce 2019 pak 1 191 a v roce 2020 až 1 096 vojáků.

    Nejvíc vojáků má působit stejně jako dosud v Afghánistánu. Návrh předpokládá možné nasazení až 390 českých vojáků, kteří budou pokračovat ve výcviku místních bezpečnostních sil a chránit spojenecké jednotky. Zaměří se přitom jak na podporu a výcvik vzdušných sil, tak na výcvik pozemních sil afghánské armády v provincii Herat a policejních a bezpečnostních složek afghánské vlády v provincii Lógar, kde už v minulosti působil český provinční rekonstrukční tým.

    V Iráku má působit až 110 českých vojáků. Ti se budou podílet na výcviku vojáků, policistů a expertů na ochranu proti zbraním hromadného ničení. Počítá se také s navázáním na dosavadní výcvik iráckých letců na bitevních letounech L-159, které Irák z Česka pořizuje a které mají za sebou řadu misí proti takzvanému Islámskému státu. V roce 2019 má začít v zemi působit protichemická jednotka, jejímž úkolem bude monitoring prostředí a v případě ohrožení i konkrétní obranná opatření.

    Letci budou chránit Pobaltí

    V africkém Mali připravuje Evropská unie rozšíření působnosti své asistenční a výcvikové mise na celý region takzvaného Sahelu. Tomu odpovídá i posílení příspěvků jednotlivých států. V letech 2018 až 2020 se do evropské výcvikové mise proto zapojí česká vojenská jednotka v počtu do 120 vojáků.

    Zároveň na žádost OSN zároveň česká republika posílí v Mali i zvláštní pozorovatelskou misi MINUSMA, ve které bude v dalších letech působit až 30 českých vojáků.

    Součástí nového mandátu má být i další nasazení českých letců s gripeny při ochraně Pobaltí. Ochranu vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska, které nemají vlastní stíhací letouny, má zajišťovat pět stíhaček z čáslavské základny a 95 vojáků. Čeští letci zde podobně působili v letech 2009 a 2012. Pak v letech 2014, 2015 a 2016 také chránili ostrovní Island.

    Do celkového počtu českých vojáků nasazených v zahraničí patří i 290 příslušníků pozemních sil, kteří se na základě již schváleného mandátu v polovině letošního roku zapojí do alianční Posílené předsunuté přítomnosti (eFP) v pobaltských státech a v Polsku.

    Nový návrh na působení českých vojáků v zahraničních misích je zatím v meziresortním řízení. V horizontu několika týdnů chce ale ministryně dokument předložit ke schválení vládě. Dvouletý mandát pro zahraniční mise pak budou muset schválit obě komory parlamentu.

    V případě plného nasazení vojáků a vojenské techniky by měly náklady na zahraniční mise letos dosáhnout hranice 2,1 miliardy korun, v roce 2019 pak 2,4 miliardy a v roce 2020 2,3 miliardy. To představuje méně než 4 procenta z rozpočtu obrany.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media