Čeští chemici odletěli do Iráku, vycvičí irácké specialisty

27. ledna 2018  11:10
Výcviková jednotka protichemického vojska v sobotu odletěla do Iráku. V zemi budou následujících šest měsíců učit irácké specialisty radiační, chemický a biologický průzkum i dekontaminaci osob, techniky a materiálu.  
Česká protichemická jednotka | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Výcvikový tým dvanácti českých expertů z libereckého 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany odletěl do Iráku v sobotu ráno z pražských Kbel.

Od začátku února budou na základně Al-Taji severně od Bagdádu zajišťovat poradní a mentorovací činnost při výcviku specialistů chemického vojska irácké armády. Mise potrvá šest měsíců.

„Protichemické ochrana je jednou z našich vojenských specializací, liberečtí vojáci mohou v rolích instruktorů iráckým kolegům předat řadu cenných zkušeností,“ uvedla ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO).

Jak dodala, společně s leteckým poradním týmem, mentory vojenské policie a loňským působením polního chirurgického týmu jde o další viditelný příspěvek ČR ke stabilizaci situace v Iráku.

„Čeští vojáci mají v tomto směru bohaté zkušenosti, připravovali chemiky jiných armád, například Kuvajtu, Afghánistánu, Indie, Jordánska nebo Srbska,“ konstatoval šéf Stálého operačního centra ministerstva obrany Jiří Verner.

Podle velitele jednotky Petra Bredy se v první fázi čeští specialisté zaměří na výcvik chemických instruktorů na irácké chemické škole, která se nachází přímo na základně Al-Taji. „Naučíme je, jak správně provádět radiační, chemický a biologický průzkum, dále dekontaminaci osob, techniky a materiálu,“ uvedl.

Výcvikový tým se ale také zaměří na postupy při varování a vyhodnocování nebezpečné situace (Warning and Reporting) nebo na metodiku při odběru vzorků. „Cílem je, aby instruktoři získané zkušenosti a znalosti předávali dál, a to nejen vojákům irácké armády,“ dodal Breda.

V Iráku v současné době působí 30 českých vojáků leteckého poradního týmu, jejichž úkolem je výcvik zdejších pilotů na letounech L-159, které si Irák pořizuje. Mise pokračuje už od srpna 2016. Loni v září Česko do země vyslalo čtyřčlennou jednotku Vojenské policie (od února 2018 bude posílená o další 3 členy), která cvičí irácké kolegy.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.