natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Zásilka chytrých bomb dorazila do Evropy. Čeká na ně tucet zemí

    29. srpna 2018  18:01
    První ze tří velkých zásilek přesně naváděné letecké munice z USA dorazila do Evropy. Na dodávky chytrých bomb čeká hned jedenáct členských zemí NATO včetně Česka a také partnerské Finsko. Munici kvůli úsporám nakupují společně přes alianční agenturu.  

    Chytrá munice. Ilustrační snímek | foto: NATO Photos

    Agentura NSPA obdržela z USA první dodávku laserem naváděné munice vzduch-země za zhruba 20 milionů dolarů.

    Jde většinou o pumy GBU-31, určené pro letectva Belgie a Dánska. Další dvě velké dodávky mají následovat. Na společném nákupu zásob přesně naváděné munice se totiž dohodlo celkem 11 zemí NATO a partnerské Finsko.

    GBU-12/16 Paveway II

    V podstatě jde o klasickou neřízenou pumu Mk. 82/83 (227 kg/454 kg) vybavenou o speciální přídavný balíček. Na hrot je umístěna naváděcí a řídící jednotka a na dno řiditelná směrová křídla. Pumy jsou naváděny na cíl pomocí laserového paprsku. Ten může mít přitom více zdrojů.

    K cíli se pohybuje klouzavým pádem po odhození z dostatečné výšky, přičemž korekci letu obstarávají zadní výklopné řídící plochy. Přesnost udává výrobce 99 procent s odchylkou jednoho metru.

    I když se jedná o kategorii „levnější chytré munice", cena za kus se podle různých zdrojů pohybuje v rozmezí 450 - 600 tisíc korun. V případě společného nákupu několika zemí ale bude jednotková cena podstatně nižší.

    Podle náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerové má iniciativa vyřešit problémy, se kterými se spojenci v Alianci dostali poprvé během leteckých úderů v Libyi v roce 2011. „Když někteří spojenci vyčerpali své zásoby munice, zjistili, že je neuvěřitelně obtížné nasadit (do operace) jiné vzdušné síly,“ konstatovala.

    Společný nákup prakticky shodné munice hned jedenácti spojenců má takové nedostatky napříště eliminovat, když umožní v případě potřeby během leteckých operací či v případě nějaké krize využívat zásoby munice navzájem.

    Zároveň jako investice do kritických schopností NATO má také snížit závislost evropských spojenců na letecké dominanci USA. Právě Američané totiž museli nakonec v Libyi kvůli chybějící munici spojencům v čele s Francií vypomáhat. Kromě Belgie a Dánska očekává dodávky přesně naváděné munice také Británie, Maďarsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Řecko, Španělsko a také Česká republika.

    „Do programu jsme se přihlásili, protože pořízení takové munice zvýší schopnosti českého letectva. Část ze zakázky jsme už obdrželi a zbytek očekáváme v následujících měsících,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

    Jde o první takto rozsáhlý obchod, kdy se jednotlivé členské země spojily a munici od Američanů nakupují prostřednictvím specializované agentury NATO společně.

    České gripeny dostaly novou krev. Budou umět bombardovat

    Především pro své nadzvukové stroje Gripen a bitevníky L-159 Alca má být určeno 180 kusů chytrých pum GBU-12. Nadzvukové gripeny ve službách českých letců dosud plnily jen takzvané mise vzduch-vzduch. Ať už jde o ochranu vzdušného prostoru Česka nebo při zahraničních misích v Pobaltí či na Islandu. Na případné údery proti pozemním cílům či průzkumné mise dosud nebyly vybaveny.

    Dovybavení o schopnosti útočit i na pozemní cíle (Air-to-Ground) považuje armáda za jednu z priorit taktického letectva především kvůli možnosti jejich plnohodnotného nasazení například v mezinárodních operacích.

    Podle expertů nová výzbroj letouny a schopnosti českých vzdušných sil rázem posune o úroveň výše. Letos na jaře stroje Gripen dostaly nový software, který údery proti pozemním cílům umožní.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media