„Díky modernizaci se českým letounům JAS-39 Gripen výrazně zvýší možnost operačního využití. Stroje byly původně pořízeny primárně pro plnění úkolů vzduch-vzduch, tedy pro vybojování vzdušné nadvlády. Nyní budeme moci nově působit také proti pozemním cílům,“ uvedl velitel 21. základny taktického letectva v Čáslavi Petr Tománek.
Modernizace nadzvukových Gripenů v českých službách začal prakticky již v roce 2015. Přímo u švédského výrobce Saab se po odlétání 1 600 hodin provedly technické úpravy hardwarového vybavení letadel. České vzdušné síly provozují 14 stíhaček JAS-39 Gripen (12 jednomístných s označením C a dvě dvojmístné s označením D)
V rámci modernizace se upravilo vybavení pro možnou instalaci jednotek systému utajené komunikace Link-16 a pro používání průzkumných a zaměřovacích kontejnerů LDP (Laser Designator Pod), pro které budou postupně k letounům dodány speciální závěsníky.
Noční vidění i schránky pro pití
„Upravena byla také kabina letounu k používání brýlí nočního vidění a instalací úložných prostorů na nápoje a stravu byla zvýšena bezpečnost letu a komfort pro piloty při dálkových přeletech s využitím tankování za letu,“ konstatoval Robert Zobač, náčelník oddělení nadzvukové letecké techniky.
Modernizaci zakončila instalace vyšší verze programového vybavení letounu MS-20 na domovské základně v Čáslavi. První dva letouny dostaly „novou krev“ už 12. března, tedy symbolicky v den výročí vstupu České republiky do NATO.
Letouny pak u nás zalétali švédští zkušební piloti, aby mohl být do konce března software přehrán také u letounů držících neustálou pohotovost při zajištění vzdušné ochrany země. Od listopadu také na čáslavské základně výrobce vystavěl zcela nový simulátor letounu.
Fotografie |
Nadzvukové gripeny ve službách českých letců dosud plnily jen takzvané mise vzduch-vzduch. Ať už jde ochranu vzdušného prostoru Česka nebo při zahraničních misích v Pobaltí či na Islandu. Na případné údery proti pozemním cílům či průzkumné mise dosud nebyly vybaveny.
Dovybavení o schopnosti útočit i na pozemní cíle (Air-to-Ground) považuje armáda za jednu z priorit taktického letectva především kvůli možnosti jejich plnohodnotného nasazení například v mezinárodních operacích.
Česká republika je proto mezi několika spojeneckými zeměmi, které společně pořizují balík přesně naváděné munice určené k ničení pozemních cílů. Hovoří se o 180 kusech, nejspíše typech GBU-12 či GBU-16 Paveway II z početné rodinky takzvaných „chytrých pum“. Výzbroj by letoun a schopnosti českých vzdušných sil podle expertů rázem opět posunula o úroveň výše.