natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • České stíhačky budou chránit slovenské nebe, než Slováci dostanou nové stroje

  27. července 2022  15:32
  České vzdušné sily s letouny Gripen budou nejméně do konce roku 2023 pomáhat chránit vzdušný prostor sousedního Slovenska. Nasazení stíhaček ve středu projednala vláda s tím, že čeští letci by takzvaný Air Policing měli zajišťovat už od září.  

  Letoun JAS-39 Gripen českých vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Slovensko chce brzy ukončit provoz ruských stíhacích strojů MiG-29 a čeká na dodání nových amerických strojů F-16, které si objednalo. Výroba nových strojů ovšem nabrala zpoždění a Slovensko proto požádalo o zajištění vzdušného prostoru Českou republiku a Polsko.

  „Konflikt na Ukrajině nám ukázal, jak důležitá je jednota NATO a vzájemná pomoc spojenců. Jsem proto ráda, že mohu za Česko jednat o pomoci našim slovenským sousedům se zajišťováním ochrany jejich vzdušného prostoru,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), který návrh kabinetu přeložila.

  Čeští letci s gripeny by měli začít pomáhat střežit vzdušný prostor Slovenska už od letošního září a nejméně do konce roku 2023. Slovenské nebe by měli chránit z domovské základny v Čáslavi. Bratislava oficiálně požádala Prahu o pomoc 18. června.

  Detaily nasazení má upřesnit společná deklarace mezi ČR, Slovenskem a Polskem, která bude podepsána v následujících týdnech.

  „Návrh deklarace říká, že střežení vzdušného prostoru bude zahájeno 1. září letošního roku a potrvá do konce roku 2023 s možností dalšího prodloužení,“ upřesnila Černochová.

  Slovensko si před čtyřmi lety objednalo od USA 14 stíhaček F-16 v nejmodernější verzi. První stroje měli slovenští letci dostat už na konci letošního roku a další pak o rok později. Slovenští piloti už absolvovali i výcvik v USA.

  Slovensko vyhlíží nové stíhačky za sovětské migy. Piloti trénují v Arizoně

  Zpoždění dodávek až o dva roky slovenské ministerstvo obrany zdůvodnilo problémy se subdodávkami způsobenými epidemií covidu-19 i nedostatkem čipů na světovém trhu. Nové nadzvukové letouny tak bude moci nasadit zřejmě až v roce 2025.

  Čeští stíhači mají s ochranou vzdušného prostoru členů NATO zkušenosti už od roku 2009. Třikrát působili v Pobaltí, třikrát hlídali nebe nad Islandem. Od 1. dubna opět hlídají vzdušný prostor pobaltských států, tentokrát z litevské základny Šiauliai, kde spolupracují se španělským letectvem.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media