natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Černochová podepsala obrannou smlouvu s USA. Schválit ji musí i Parlament

  23. května 2023  19:04,  aktualizováno  20:50
  Ministryně obrany Jana Černochová v úterý podepsala se svým americkým protějškem Lloydem Austinem bilaterální smlouvu o obranné spolupráci, takzvanou DCA. Znovu ujistila, že dohoda, kterou má s USA drtivá většina spojeneckých zemí NATO, neznamená rozmístění amerických vojáků nebo stavbu americké základny na českém území.  

  Ministryně obrany Jana Černochová a šéf Pentagonu Lloyd Austin | foto: Defense.gov

  „Dnešní den bych přirovnala ke dnu, kdy Česká republika vstupovala do Severoatlantické aliance, nebo i do Evropské unie. Je to významný den pro zahraničně-obrannou politiku České republiky,“ uvedla ministryně po podpisu smlouvy v rozhovoru pro Českou televizi.

  Podle Černochové česká strana vyjednala maximum možného. Znovu ujistila, že smlouva nedává USA právo, aby na českém území rozmístily vojáky a základny. „Nic takového tam není,“ řekla.

  Dohoda má usnadnit případný pobyt amerických vojáků v Česku, ať už během cvičení, při přesunech napříč Evropou nebo během případného nasazení při obraně spojenců. Upravuje především jejich právní postavení v případě, že by zde plnili úkoly.

  Vláda schválila smlouvu o obranné spolupráci s USA. O základnu ani zbraně nejde

  Součástí dohody je také seznam vojenských zařízení a prostorů české armády, které budou moci ozbrojené síly USA za předem dohodnutých podmínek využívat. Tato zařízení a prostory zůstanou i nadále plně v českém vlastnictví.

  „Tomáš Garrigue Masaryk nám zanechal silný odkaz. Washingtonská deklarace z roku 1918 byla opřena o jeho víru v demokracii a mimořádné vztahy s USA. Obranná smlouva DCA, která bude dnes podepsána, je symbolickým navázáním na to, co on započal,“ uvedla k podpisu předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, které je s Černochovou v USA.

  Americký ministr obrany Lloyd Austin konstatoval, že strategické partnerství USA a Česka nebylo nikdy silnější a to i s ohledem po loňské ruské invazi na Ukrajinu. Během schůzky s Černochovou poděkoval Česku za podporu Kyjevu a za to, že se zavázalo pomáhat tak dlouho, jak to bude potřeba.

  „Vím, že vaši občané slyší ozvěny invaze Moskvy v roce 1968, takže jsme velmi rádi, že se Česká republika zavázala podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak to bude potřeba.“ uvedl.

  Poděkoval rovněž za české příspěvky k obraně východního křídla NATO a připomněl, že v červenci uplyne 30 let od partnerství České republiky s jednotkami Národní gardy v Texasu a Nebrasce.

  „Jsem hrdý, že dnešní podpis Dohody o obranné spolupráci posílí naše obranné vztahy, zvýší interoperabilitu, posílí NATO a zvýší stabilitu v Evropě,“ řekl Austin.

  Smlouvu DCA, kterou v dubnu schválila vláda, má s USA uzavřeno včetně Česka 24 členských zemí NATO. Dohodu musí po podpisu ještě schválit obě komory českého Parlamentu a podepsat prezident.

  Předseda sněmovního výboru pro obranu a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) v úterý avizoval, že opoziční ANO zatím o smlouvě stále diskutuje a poslanecký klub ještě nepřijal rozhodnutí, jak bude ve Sněmovně hlasovat. Dohodu nicméně označil za důležitou. Kritizoval ovšem, že ji ministerstvo obrany dostatečně nevysvětlilo.

  Proti dohodě s USA se ostře staví především SPD v čele se svým lídrem Tomiem Okamurou. A také komunisté, kteří v úterý protestovali před americkou ambasádou v Praze.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media