natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vláda schválila smlouvu o obranné spolupráci s USA. O základnu ani zbraně nejde

  26. dubna 2023  14:52,  aktualizováno  16:04
  Vláda ve středu schválila znění Dohody mezi Českou republikou a USA o spolupráci v oblasti obrany. Takzvanou smlouvu DCA mají obě strany podepsat v nejbližší době. Česko je dosud jediným členským státem NATO ve střední a východní Evropě, který bilaterální dohodu s Washingtonem nemá.  

  Američtí vojáci během zastávky ve Staré Boleslavi | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Spojené státy patří k našim klíčovým spojencům v oblasti ekonomické, bezpečnostní i v oblasti vědy a výzkumu. Jsou také naším nejvýznamnějším spojencem v oblasti obrany. Posilování transatlantické vazby je proto v bytostném zájmu ČR,“ uvedla po jednání vlády ministryně obrany Jana Černochová.

  Zdůraznila přitom, že takzvaná smlouva DCA (Defence Cooperation Agreement) neznamená přítomnost amerických vojenských sil v Česku ani případné vybudování americké vojenské základně v zemi.

  Sjednání dohody je podle ní krokem k posílení obranné spolupráce, zejména v souvislosti se zajišťováním obrany východního křídla NATO, logistickou podporou spojeneckých vojenských aktivit, posilováním obranné infrastruktury, zvyšováním interoperability, vojenským vzděláváním a společným výcvikem a cvičeními. 

  Podle Černochové navíc v době, kdy blízko českých hranic probíhá brutální ruská vojenská agrese a obecně se výrazně zhoršuje globální bezpečnostní prostředí.

  Podle premiéra Petra Fialy jde o významnou bezpečnostní dohodu. „Je to důležité v těchto neklidných časech, nestabilním mezinárodním prostředí, je to nepochybně krok, který zvyšuje bezpečnost naší země a občanů,“ prohlásil.

  Smlouva především upravuje právní postavení příslušníků amerických ozbrojených sil na území České republiky, pokud by jejich pobyt podle ústavy schválila vláda či parlament. Samotná dohoda ale americkým vojákům oprávnění pobývat na území České republiky neposkytuje.

  A stejně tak znění dohody říká, že jakékoli aktivity amerických ozbrojených sil na území České republiky budou vždy realizovány na základě domluvy mezi ČR a USA a budou muset být českou stranou nejprve schváleny.

  Nijak smlouva nehovoří také o případné americké vojenské základně na českém území, jak spekulovali kritici dohody.

  Smlouvu by měly obě strany podepsat v nejbližší době. Poté bude předložena k souhlasu oběma komorám Parlamentu ČR a následně k ratifikaci prezidentu.

  Česko je dosud jediným členským státem NATO ve střední a východní Evropě, který bilaterální dohodu o obranné spolupráci s USA nemá. Podobnou smlouvu mají Spojené státy uzavřenu s 24 členskými zeměmi NATO (z celkových nyní již 30 bez USA).

  Američané nejsou beztrestní

  Ministerstvo obrany v souvislosti s šířícími se dezinformacemi odmítlo, že by smlouva DCA poskytla USA automatické oprávnění umístit příslušníky svých ozbrojených sil na území ČR. K tomu bude vždy potřeba samostatné schválení českým parlamentem podle čl. 43 Ústavy.

  Počet amerických vojáků na území ČR bude odpovídat praktickým potřebám spolupráce, například při cvičení. Dohoda neposkytuje Spojeným státům automatické právo vyslat do ČR své vojáky.

  Nesmyslné jsou rovněž obavy, že si američtí vojáci na českém území budou moci dělat cokoli bez právní odpovědnosti. Platí totiž již jiná letitá smlouva - NATO SOFA a ta obsahuje pravidla pro rozdělení jurisdikce nad vojáky na cizím území mezi vysílající a hostitelský stát, tedy i nad americkými vojáky v ČR.

  Nová smlouva DCA pak tato pravidla dále zpřesňuje. Žádný příslušník amerických ozbrojených sil na území České republiky nebude beztrestný. Podle NATO SOFA i DCA se bude působnost českých soudů vztahovat na americké vojáky zejména v případech, kdy se dopustí trestného činu vůči občanu ČR.

  Smlouva upravuje řadu dílčích oblastí včetně jurisdikce nad americkými vojáky, odpovědnost za jimi způsobené škody, osvobození od cel a daní, najímání místních pracovníků, podmínky provozování motorových vozidel či logistické podpory.

  Žádná základna ani jaderné zbraně

  Součástí DCA je i seznam vojenských zařízení a prostorů Armády České republiky, které budou moci ozbrojené síly USA za předem dohodnutých podmínek využívat. Tato zařízení a prostory zůstanou i nadále plně ve vlastnictví ČR. Podmínky jejich užívání budou vždy dohodnuty tak, aby to bylo přínosné pro obě strany.

  Liché jsou také dezinformace, že USA na českém území okamžitě vybudují nějakou vojenskou základnu. Jejím účelem je nastavit obecné podmínky pro případné působení amerických vojáků v ČR, pokud se na něm obě strany v budoucnosti dohodnou, a pokud to bude ze strany ČR v každém jednotlivém případě schváleno.

  A podobné je to i v případě fám o rozmístění jaderných zbraní na českém území. Smlouva DCA k němu rozhodně nepovede.

  „Rozmístění jaderných zbraní USA v Evropě v souladu s jadernou politikou NATO je dlouhodobě etablované (již z doby studené války) a nelze předpokládat, že se na něm v dohledné době bude cokoli měnit,“ uvedlo ministerstvo obrany.

  Rozmístění jaderných zbraní na území ČR ani dalších zemí východního křídla NATO se nepředpokládá a ze strany USA ani není navrhováno.

  A nic na tom nemění ani údajně plánované rozmístění ruských taktických jaderných zbraní v Bělorusku. Vzhledem k faktu, že ruské jaderné zbraně jsou například v Kaliningradské oblasti, jejich umístění v Bělorusku není z pohledu alianční bezpečnosti podstatné.

  Dohoda DCA má umožnit americké straně při respektování suverenity a právních závazků umisťovat a skladovat svůj obranný materiál na území ČR. „Takové skladování bude vždy předem oznámeno české straně a bude s ní koordinováno. Obranný materiál bude moci být umístěn pouze v dohodnutých zařízeních a prostorech, které jsou českými vojenskými prostory,“ vyplývá z návrhu znění smlouvy.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media