natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Náš závazek k obraně Evropy platí, telefonoval Biden spojencům

  27. ledna 2021  10:05
  Americký prezident Joe Biden v telefonátu s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem potvrdil závazek Spojených států ke kolektivní obraně spojenců. Zároveň zdůraznil význam společných hodnot, konzultací a schopností k posílení politiky odstrašení a boji proti novým a vznikajícím hrozbám, včetně změny klimatu nebo globální zdravotní bezpečnosti.  

  Joe Biden a Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

  „Prezident Biden znovu potvrdil závazek Spojených států v oblasti kolektivní obrany podle článku 5 Severoatlantické smlouvy a zdůraznil jeho závazek k posílení transatlantické bezpečnosti, „ uvedl v oficiální prohlášení k telefonátu Bílý dům.

  Biden šéfovi NATO potvrdil, že má zájem konzultovat a spolupracovat se spojenci v celé řadě společných bezpečnostních problémů, včetně Afghánistánu, Iráku nebo přístupu Ruska.

  Smlouva o raketách z Prahy vyprší za pár dní, varoval šéf NATO

  Stoltenberg novému americkému prezidentovi blahopřál k inauguraci, kterou označil za začátek nové kapitoly Aliance. Dohodli se, že budou společně pracovat na přípravě summitu NATO v Bruselu, který se uskuteční později v tomto roce. Shodli se také na nutnosti udržet tempo zvyšování výdajů na obranu.

  Právě výdaje na obranu byly v uplynulých letech důvodem napjatých vztahů mezi některými spojenci. Bidenův předchůdce Donald Trump kritizoval evropské členy

  Aliance, že nedávají na obranu dost a tvrdě tlačil na zvyšování výdajů. Hrozil, že by Spojené státy v případě napadení některého člena NATO nemusely přispěchat na pomoc.

  Stoltenberg už dříve uvedl, že v osobě Bidena vidí určitou naději na případné zlepšení vztahů s Ruskem ale i uvnitř Aliance. Biden má podle něj očividně zájem posílit obrannou spolupráci a zároveň být politikem, který skutečně věří v kolektivní obranu a spolupráci Severní Ameriky a Evropy.

  Shodou okolností ve stejný den Biden telefonicky hovořil i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Dohodli se na rychlém prodloužení americko-ruské smlouvy o kontrole jaderných zbraní Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze vyprší 5. února. Omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1 550 na každé straně.

  Podle Bílého domu ale prezidenti řešili také situaci na Ukrajině, zásahy proti demonstrantům v Rusku, případ otravy ruského opozičníka Alexeje Navalného i prosincový hackerský útok na americké úřady.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media