natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nejvýznamnější evropská bezpečnostní konference se kvůli covidu odkládá

  27. ledna 2021  8:57
  Tradiční únorová Mnichovská bezpečnostní konference, považována za nejvýznamnější evropskou akci svého druhu, se kvůli pandemii koronaviru odkládá. Nový termín zatím organizátoři hledají. Prestižní fórum má být premiérou pro nového amerického prezidenta Joea Bidena. Již nyní je jasné, že proběhne v jistém "hybridním formátu", tedy částečně prostřednictvím videokonferencí.  

  Mnichovská bezpečnostní konference 2018 | foto: MSC / Mueller

  Mnichovská bezpečnostní konference se již přes padesát let koná vždy únoru. A vždy za účasti světových lídrů. Kvůli pandemii koronaviru však letos podle organizátorů původní termín od 19. do 21. února padl.

  „Rozhodnutí přeložit konferenci pro nás nebylo snadné. Spolupracujeme s našimi partnery na stanovení nového termínu konference. Oznámíme ho, jakmile bude potvrzen i od zodpovědných úřadů. Mým cílem, jako předsedy Mnichovské bezpečnostní konference, je uspořádat ji v její tradiční fyzické formě, jakmile to podmínky dovolí,“ řekl Wolfgang Ischinger.

  Konference má být letos mezinárodním debutem pro Joea Bidena v roli nového amerického prezidenta. Biden se ještě jako viceprezident Baracka Obamy konference pravidelně účastnil.

  Už nyní je jasné, že se letošní 57. roční konference poprvé v historii uskuteční v takzvaném hybridním formátu, tedy částečně prostřednictvím videokonferencí. Tak se jí budou moci zúčastnit i hosté, kteří kvůli pandemii nebudou moci do Mnichova osobně přijet. Na místě se také významně sníží počet účastníků konference.

  Na druhou stranu však organizátoři nechtějí přesunout konferenci zcela do digitálního prostoru: osobní setkání jsou tradičně důležitou součástí konference a mají velký význam. Proto organizátoři chtějí umožnit neformální a bilaterální schůzky během konference - samozřejmě za dodržení všech hygienických předpisů.

  Už nyní proto pracují na opatřeních a pravidlech pro osobní účast. Například všichni účastníci se budou muset prokázat několika negativními PCR testy, prostory budou pravidelně dezinfikovány a větrány, povinností bude nošení FFP2 respirátorů. Přímo na místě má na dodržování dohlížet tým hygieniků a pořadatelů.

  inc, elp natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media