natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Půlmiliardová pokuta za nákup vrtulníků. Nepřijatelné, tvrdí obrana

  5. února 2021  18:34
  Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil ministerstvu obrany pokutu 550 milionů korun za chybu při zakázce na dodávku nových vrtulníků pro armádu. Pokuta ještě není pravomocná. Ministerstvo považuje pokutu za nepřijatelnou a podá rozklad.  

  Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom | foto: Bell Helicopters

  Ministerstvo obrany na sklonku roku 2019 podepsalo na úrovni vláda-vláda smlouvu na dodávku 12 nových vrtulníků amerického výrobce Bell. Za 8 víceúčelových strojů Venom a 4 bitevních vrtulníků Viper zaplatí za 17 miliard korun.

  Obrana upřednostnila americké stroje před nabídkou italské společnosti Leonardo, která nabízela stroje Agusta AW-139M zhruba za polovinu ceny.

  „Přestupku se ministerstvo dopustilo tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států amerických dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků,“ uvedl mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Švanda.

  Ministerstvo obrany se v tiskové zprávě proti rozhodnutí ostře ohradilo. Stanovenou pokutu považuje za nepřijatelnou. Správní řízení dosud není ukončeno a ministerstvo podá rozklad k předsedovi ÚOHS.

  „Půlmiliardová sankce totiž vrhá špatné světlo na úspěšně uzavřené strategické projekty, které jsou nezbytné pro zajištění obrany České republiky. Ministerstvo obrany trvá na tom, že při pořízení vrtulníků i realizaci dalších modernizačních projektů dodržuje zákon,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

  Leonardo napadl výběr opakovaně

  Italská společnost Leonardo napadla výběr vrtulníků u ÚOHS opakovaně. A neúspěšně.

  První podnět k prošetření podali Italové k ÚOHS už v prosinci 2019. Krátce po podpisu smlouvy na nákup amerických vrtulníků. Úřad však správní řízení zastavil, protože podnět byl podán až po uzavření smlouvy. Poté počátkem roku 2020 firma Leonardo navrhla zákaz plnění smlouvy. V srpnu ÚOHS podnět zamítl a ministerstvu nákup povolil.

  Uvedl ale, že ministerstvo svým postupem porušilo zákon, když smlouvu se Spojenými státy uzavřelo ještě předtím, než rozhodlo o námitkách italského výrobce. A hrozil ministerstvu rovněž „citelnou pokutou“. Plnění smlouvy však nezakázal s tím, že by byl ohrožen program, který má zásadní význam pro obranu státu.

  Nákup vrtulníků má prověřit Evropská komise. Vše je v pořádku, tvrdí obrana

  Společnost Leonardo poté podala proti rozhodnutí takzvaný rozklad, který tehdejší předseda ÚOHS Petr Rafaj v listopadu zamítl. V prosinci pak úřad zahájil s ministerstvem obrany kvůli zakázce přestupkové řízení.

  A výsledkem je půlmiliardová pokuta. Nákupem amerických vrtulníků se přitom má zabývat také Evropská komise, která si vyžádala z Česka podklady.

  Smlouva s Američany běží dál

  Tucet nových amerických vrtulníků má výrobce Bell podle schváleného harmonogramu dodat do Česka do konce roku 2023.

  Ministerstvo obrany námitku podanou společností Leonardo považuje za neoprávněnou, protože firmu nikdy pro dodávky vrtulníků fakticky přímo neoslovilo. „Tím byla vždy pouze italská vláda. Ta námitku ovšem nepodala. Ze strany společnosti Leonardo bylo podání námitky pouze účelovou obstrukcí, aby nedošlo k uzavření smlouvy formou vláda–vláda s USA,“ uvádí se v tiskové zprávě ministerstva.

  Mezivládní nákup vrtulníků byl řešen s využitím výjimky na nákup vojenského materiálu, kterou umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek. Podle ministerstva tak z posledního rozhodnutí ÚOHS lze usoudit, že kdokoliv, i když se řízení neúčastnil, je oprávněný podat do zakázky námitku, kterou může celý proces zablokovat. A využití výjimky, která má zaručit státu dodávky strategického materiálu pro jeho obranu, pak postrádá smysl, protože nákup může kdykoliv kdokoliv napadnout.

  „Nelze přistoupit na fakt, že jsme měli vyřídit námitku někoho, kdo nám není schopen dodat, co požadujeme, a nebyl námi nikdy napřímo osloven. To je z pohledu zajištění obranyschopnosti České republiky nepřijatelné, protože to může modernizaci armády zpozdit o měsíce až roky. Stojíme si za naším postupem a považujeme ho za správný. Za zcela neadekvátní považuji i výši vyměřené sankce,“ konstatoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

  Obrana připomněla, že jedním z hlavních požadavků armády na vrtulníky bylo, aby byly ověřené v bojovém nasazení a s certifikovanou výzbrojí. A taková nabídka přišla jediná.

  Italská strana nabídla podle obrany nabídla pouze stroj, který nesplňoval stanovené technické parametry a nebyl nikdy operačně nasazen.

  „Mně i mému týmu zachránily v misích americké vrtulníky život několikrát. Nedám na ně dopustit a za mě ani jiná varianta z praktického pohledu pro Armádu ČR nepřichází v úvahu,“ uvedl Petr Matouš, někdejší elitní bojovník 601. skupiny speciálních sil a poradce předsedy vlády pro obranu a bezpečnost.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media