natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda na veletrhu IDET ukáže výzbroj součanosti i z historie

  5. dubna 2013  6:46
  Tradičně největším vystavovatelem na veletrhu IDET v Brně je česká armáda. Vojáci na výstavišti od 22. do 24. května představí nejen svou nejmodernější výzbroj a výstroj, ale také techniku a vybavení z historie.  
  Čeští vojáci cvičí s novou útočnou puškou CZ 805 BREN | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Armádní expozice podle organizátorů veletrhu obsadí na výstavišti tradičně největší plochu. Z nejmodernější techniky a výzbroje ukáže například útočnou pušku CZ 805 BREN, pistole GLOCK a PHANTOM či lehký kulomet Minimi, který byl zaveden do výzbroje prakticky všech zemí NATO.

  SPECIÁL: Veletrh IDET v Brně

  Aktuální informace, zprávy, reportáže a fotografie.

  Rozsáhlá expozice v pavilonu P a na přilehlých venkovních plochách se ohlédne také do historie, protože Armáda ČR letos slaví dvacet let od svého vzniku. K vidění budou ukázky techniky, výzbroje a výstroje z doby, kdy samostatná česká armáda vznikla.

  Návštěvníci tak budou moci posoudit, jak dlouhou cestu co do vybavení urazila. Mezi divácky velmi atraktivní budou patřit ukázky bojového umění Musado nebo show v podání motocyklové jednotky Hradní stráže.

  Kromě české armády a ministerstva obrany a dalších tradičních účastníků se představí také nové firmy nejen z České republiky, ale i ze zahraničí, například ze Slovenska, Německa, Maďarska, Rakouska nebo USA. Vůbec největší zahraniční účasti budou mít Slovensko, Polsko a Německo, potvrzena je také prezentace polské a slovenské armády.

  Materiály i nové zbraně

  Už nyní organizátoři veletrhu IDET prozradili informace o několika novinkách, které v Brně představí další vystavovatelé. Firma Svitap uvede špičkové oděvy s využitím unikátní nanovláknové membrány NANOPROTEX. Společnost VOP CZ představí mimo jiné dekontaminační automobil MDA a zařízení pro dekontaminaci bojové techniky.

  Česká zbrojovka vystaví například  pistoli CZ 75 SP 01 PHANTOM, jejíž konstrukce navazuje na legendární CZ 75, nebo nový CZ SCORPION EVO 3 A1, který střílí z přední polohy dynamického závěru a je opatřen sklopnou a  teleskopickou ramenní opěrou pro přesnou střelbu až do vzdálenosti 250 metrů.

  Stranou ohledně novinek nezůstanou ani expozice veletrhů PYROS/ISET. Ty budou umístěny v pavilonu Z a na přilehlých venkovních plochách. Návštěvníci zde najdou především techniku a služby z požární, bezpečnostní a policejní oblasti.

  Z novinek si určitě zaslouží pozornost zařízení Thermo–Man od švýcarské firmy DuPont. Jde o unikátní systém, který bude v České republice poprvé k vidění právě v Brně. Thermo-Man slouží k testování tepelné odolnosti přímo v akci a jde o jeden z nejvyspělejších systémů pro vyhodnocení popálenin na světě.

  Figurína v životní velikosti je umístěna do prostředí o teplotě roztavené lávy, kde se měří ochranné vlastnosti oblečení pro hasiče, armádu, policii nebo zaměstnance průmyslových provozů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu