natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda nakoupí 140 nových obrněných vozidel včetně šestikolek Titus

  25. července 2017  9:39
  V příštích letech armáda nakoupí celkem 142 nových kolových obrněných vozidel za takřka 9,5 miliardy korun. V pondělí o tom rozhodla vláda. Půjde o lehká čtyřkolová vozidla Iveco a šestikolové obrněnce Titus na podvozku Tatra.  

  Obrněnec Titus na podvozku Tatra | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Zhruba 4,4 miliardy korun má stát 80 lehkých obrněných vozidel Iveco, která mají nahradit do roku 2022 nahradit zastaralá vozidla sovětské výroby především u chemického vojska. Za 62 šestikolových obrněnců Titus pak ministerstvo zaplatí zhruba 4,8 miliardy.

  „Titusy zamíří k jednotkám 4. a 7. brigádního úkolového uskupení, Iveco jsou určena pro 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany a družstva radiačního a chemického průzkumu,“ uvedl po jednání vlády ministr obrany Martin Stropnický.

  Vozidla Titus budou ve třech modifikacích - 6 kusů ve verzi velitelsko-štábní, 36 vozidel spojovacích a 20 vozidel pro koordinaci palebné podpory. Zakázka zahrnuje logistické a výcvikové zabezpečení, tedy dílenské soupravy, náhradní díly a školení vojáků.

  Vozidla Titus 6x6 postaveného na podvozku Tatra v letech 2020 až 2024 dodá společnosti Tatra Export, která je výhradním nástupcem a dodavatelem francouzského výrobce Nexter Systems pro Českou republiku a Slovensko.

  Potřebujeme obměnu, tvrdí Bečvář

  Obrněnce budou určeny nejen pro plnění úkolů armády na území Česka,a le také pro zahraniční bojové operace nebo pro plnění úkolů v rámci integrovaného záchranného systému. Pro něj mohou podle ministerstva obrany sloužit jako mobilní komunikační a řídící prostředek využitelný v rámci krizových situací.

  „Armáda je v současné době vybavena v dané oblasti již zastaralou technikou, která vyžaduje obměnu,“ konstatoval náčelník Generálního štábu Josef Bečvář s tím, že díky nové technice dojde k rozšíření a zrychlení schopností velení a řízení nasazených jednotek a ke zlepšení koordinace přesné palby dělostřelectva.

  „To vše se pak pojí především se zásadní generační obměnou komunikačních a informačních systémů. Doplněním moderních vozidel Iveco se speciálními nástavbami pak posílíme schopnosti detekce, monitoringu, odběru a transportu vzorků v naší tradiční alianční specializaci v rámci oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení,“ dodal.

  Chemici získají průzkumná vozidla

  Lehká obrněná vozidla Iveco tak budou sloužit především protichemické jednotce v Liberci, ale také u dalších jednotek. Půjde o o 40 vozidel průzkumných a 40 typově shodných vozidel pro odběr a transport vzorků získaných z průzkumu.

  „Abychom v rámci NATO zůstali v protichemické ochraně jednou z vedoucích zemí, potřebují naši specialisté adekvátní vybavení. Nová vozidla nahradí prostředky radiačního, chemického a biologického průzkumu sovětské výroby, tedy vozidla BRDM a UAZ,“ řekl Stropnický.

  Vozidla Iveco budou umět zajistit automatické zjišťování přítomnosti radioaktivních, chemických a biologických látek, zpracování a odesílání informací o o situaci ostatním jednotkám a také taktický odběr vzorků a jejich transport k provedení analýzy. Vybavena budou též kompletní balistickou ochranou osádky.

  Všech 80 kusů postupně do konce roku 2022 dodá státní podnik Vojenský výzkumný ústav, který vyvinul speciální nástavbu na vozidlo. Navíc má oprávnění k nakládání s bojovými chemickými látkami nezbytnými k testování vozidel a současně disponuje také polygonem na jejich testování.

  Kromě vozidel ministři projednali rovněž modernizaci řízení letového provozu v celkové hodnotě 134 milionů korun. Půjde o nákup systémů vojenské letecké informační služby a integraci národních hlasových a komunikačních služeb do ACCS (Air Command and Control System). Dodavatelem bude státní podnik Vojenský technický ústav.

  natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media