Armáda převzala nové tatrovky pro převoz minometů

17. července 2017  19:02
Ministr obrany Martin Stropnický v pondělí symbolicky převzal klíče od nových osmikolových nákladních automobilů pro armádu. Prvních 41 vozidel Tatra 815 8x8 má nahradit zastaralé a dosluhují vozy Praha V3S a budou sloužit především pro přepravu minometů.  
Nové tatrovky pro armádu v Centru zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově na Olomoucku | foto: Armáda ČR
galerie Nové tatrovky pro armádu v Centru zabezpečení materiálem technických služeb ve... Nové tatrovky pro armádu v Centru zabezpečení materiálem technických služeb ve... Nové tatrovky pro armádu v Centru zabezpečení materiálem technických služeb ve... Ministr obrany Martin Stropnický v novém voze Tatra 815 8x8

„Pro vojáky jsme dnes převzali 41 nových tatrovek, letos jich pořídíme celkem 112. Náklaďáky nakupujeme ve velkém po sedmileté pauze,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Nová osmikolová vozidla nahradí zastaralé Pragy V3S a jsou určena k přepravě 120 mm minometu vz. 82, který je dělostřeleckou zbraní s hladkou hlavní určenou k likvidaci živé síly, palebných prostředků protivníka nebo boření lehkých krytů a okopů.

Zakázka navazuje na velkou dodávku vozidel Tatra v letech 2008 až 2009, kdy bylo dodáno celkem 588 vozů v osmi modifikacích a na lednovou dodávku 26 vozů T-810. Uvedené zakázky schválila vláda na podzim roku 2015.

„Vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci je důležitá podpora domácího obranného průmyslu. Výrobní schopnosti na vlastním území mají pro stát strategický význam,“ dodal Stropnický při přebírání vozů v Centru zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově na Olomoucku.

Česká armáda v současnosti používá asi 3 tisíc vozů Tatra v různých modifikacích, včetně speciálních, obrněných modelů určených pro zahraniční mise.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.