natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Bévépéčka ze Švédska? Bojem prověřené stroje, které kupuje i nejbližší soused

  20. července 2022  17:44
  Zrušení dosavadního tendru na dodávky bojových vozidel pěchoty a přímé oslovení švédské vlády o možných dodávkách pásových obrněnců CV90 je podle expertů zásadní krok k modernizaci armády a nejlepší volba. Armáda získá bojem prověřený stroj, který má ve výzbroji sedm evropských zemí a nově se pro něj nedávno rozhodlo i sousední Slovensko.  

  Zkoušky nabízených bojových vozidel pěchoty (BVP). Na snímku CV90 | foto: AČR

  Obrněnec CV90 od švédského výrobce BAE Systems/Hägglunds AB patřil k favoritům ve výběrovém řízení, které ministerstvo obrany před lety vypsalo. A který nyní zrušilo s tím, že osloví napřímo právě Švédsko.

  Vyrobeno bylo už 1 300 kusů a ve výzbroji ho má momentálně sedmička evropských zemí: Dánsko, Finsko, Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Nizozemsko a také Estonsko. A nedávno se pro něj rozhodlo sousední Slovensko. Bratislava chce od Švédska nakoupit 152 pásových bojových vozidel (BVP) v přepočtu za takřka 42 miliard korun.

  „CV90 je zavedená a bojem prověřená platforma. Tato vozidla používá řada evropských armád a rozhodla se pro ně i Slovenská republika, se kterou budeme naše jednání koordinovat,“ uvedla k rozhodnutí ministryně obrany Jany Černochová s tím, že od spolupráce se slovenskou stranou si vláda slibuje další úspory.

  Prioritou v jednání bude podle ní zapojení českého obranného průmyslu do výroby těchto bojových vozidel.

  „Armáda je schopná s tímto vozidlem působit, je to vyhovující vozidlo pro koncepci našich sil. Jako armáda říkáme, že jsme s takovým výběrem spokojeni. Jsme spíše v době pět minut po dvanácté a proto jsme rádi, že se začíná tato modernizace hýbat,“ uvedl náčelník štábu Karel Řehka.

  Až 210 nových pásových obrněnců má nahradit zastaralé a přesluhující stroje BVP-2 ze sovětských dob. A především se stát hlavní bojovou silou moderní těžké mechanizované brigády, jejíž vybudování Česká republika slíbila spojencům v NATO do roku 2026.

  Podle bývalého náčelníka generálního štábu Aleše Opaty s přezbrojením na nové obrněnce CV90 dojde k diametrálně odlišnému vnímání vedení výcviku a přípravy. „A hlavně se mnohonásobně zvýší schopnosti 7. mechanizované brigády, kde konečně dostanou vozidlo, které má všechny parametry moderního bojiště,“ uvedl v reakci na rozhodnutí vlády.

  Slováci předstihli Čechy. Koupí pásové obrněnce ze Švédska za 42 miliard

  Vojenský expert Lukáš Visingr připomněl, že vozidlo CV90 má v současnosti největší bojové zkušenosti a také nejvíce uživatelů. „Z tohoto hlediska to je asi nejlepší volba,“ podotkl s tím, že roli v rozhodnutí vlády možná sehrála i nedávná slovenská volba.

  Bezpečnostní analytik Lukáš Dyčka z Baltic Defence College v estonském Tartu vidí za rozhodnutí jednat o obrněncích přímo se švédskou vládou i politický smysl. „Je to volba nakoupit obrněnce ze Švédska, když jim za pár let vrátíme pronajaté gripeny. Jde o běžný způsob ve světě,“ konstatoval s odkazem na souběžné rozhodnutí českého kabinetu začít s USA vyjednávat o nákupu stíhaček F-35 jako náhradu za švédské gripeny.

  K nákupu se vyjádřil na twitteru také zástupce velitele 43. výsadkového pluku Ivo Zelinka. Pořízení F-35 a CV90 označil doslova za „kombinaci, za kterou se modlil každý voják“. Švédské bojové vozidlo je podle něj nejvíce operačně prověřené ze všech zvažovaných.

  Obrana chce rychlost a účast českých firem

  Dosavadní tendr, ve kterém byli tři potenciální dodavatelé, nabral postupně několikaleté zpoždění. Předchozí vláda ho loni na podzim přerušila, protože předložené nabídky podle odborné komise nesplnily armádní požadavky. Koncem června ministerstvo zaslalo třem účastníkům tendru nové podmínky výběrového řízení.

  Bylo mezi nimi také vzdání se nároků na náhradu škody, která by firmám mohla vzniknout v souvislosti s dosavadním průběhem tendru, nebo podmínka nepřekročitelnost původní předpokládané hodnoty zakázky 51,68 miliardy korun včetně DPH.

  Nové podmínky neodsouhlasily podle dostupných informací španělský GDELS s vozidlem ASCOD a německý Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx.

  Bývalý ministr obrany a nynější šéf sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (za ANO) dnes uvedl, že pouze švédský výrobce byl ochoten garantovat dříve stanovenou maximální cenu. Další dva možní dodavatelé nabídkou nových podmínek soutěže odmítli.

  Podle Černochové tak na základě právní analýzy ministerstvu nezbylo nic jiného, že tendr zrušit. A oslovit přímo švédskou vládu.

  Ministryně podle svých slov bude usilovat, aby s nákupem obrněnců počítal už státní rozpočet pro příští rok. Při vyjednávání chce dosáhnout toho, aby se na zakázce minimálně ze 40 procent podílel český obranný průmysl. „Dalšími kritérii budou rychlost dodání a cena,“ dodala.

  Švédský výrobce už v reakci potvrdil, že je připraven podpořit vlády České republiky a Švédska v jednáních k zajištění projektu.

  „Tento mezivládní program by přinesl zásadní výhody i českému obrannému průmyslu. BAE Systems investovala značné úsilí do budování vztahů s českými průmyslovými partnery a mnozí jsou již součástí našeho dodavatelského řetězce. Nyní máme příležitost tyto vztahy dále rozšířit,“ uvedla firma v prohlášení.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media