„Konkrétně to znamená koordinování postupu při pořízení a také následném provozování pásových bojových vozidel pěchoty CV90 v mnoha oblastech – technické, průmyslové nebo právní,“ uvedla Černochová.
Společná deklarace podle ní do budoucna dává lepší možnosti spolupráce, výroby a vývoje náhradních dílů, společného výcviku, sdílení kapacit a schopností. „Posilujeme tím svou obranyschopnost. A také to povede k postupnému snížení provozních nákladů,“ dodala.
Bévépéčka ze Švédska? Bojem prověřené stroje, které kupuje i nejbližší soused |
České ministerstvo obrany chce prostřednictvím mezivládní dohody nakoupit od Švédska až 210 pásových bojových vozidel pěchoty CV90. Stejnou platformu si před časem vybralo i Slovensko, které chce pořídit 152 obrněnců v přepočtu za 42 miliard korun.
Podle slovenského ministra Jaroslava Nadě se jedná o projekt, který je z hlediska velikosti unikátní pro obě země. „Našli jsme takové řešení, které je velmi zajímavé pro naše vojáky, protože pokud ho dotáhneme do konce, budou mít stejnou techniku, na níž budou moci společně pracovat, cvičit a být i společně nasazováni,“ konstatoval.
Spolupráce může podle ministerstva obrany probíhat rovněž v oblasti samotného provozování bojových vozidel, například při údržbě nebo v dodávkách náhradních dílů.
Obě ministerstva chtějí rovněž hledat možnosti spolupráce při cvičeních jednotek vyzbrojených stejnými typy bojových vozidel a mají v úmyslu vzájemně sdílet informace o zkušenostech s provozem v obou armádách.
Nová obrněnce mají nahradit zastaralé a dosluhující pásová vozidla BVP-2 a má jimi být vyzbrojena těžká mechanizovaná brigáda, jejíž vybudování slíbilo Česko spojencům z NATO do roku 2026.