natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Američtí "dragouni" projeli Českem. Konvoj přijali Češi pozitivně

  1. dubna 2015  16:34
  Konvoj obrněnců americké armády s pěti stovkami vojáků je pryč. Od neděle projel napříč Českou republikou a i přes avizované protesty odpůrců jej lidé všude přijali velmi pozitivně. Ve středu odpoledne celá přesun, který pod názvem "Dragoon Ride" odstartoval v Estonsku, skončil v bavorském Vilsecku.  

  První část konvoje americké armády překročila u Bohumína hranice do Česka v neděli 29. března kolem jedenácté hodiny | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Celý americký konvoj, tedy 115 vozidel včetně obrněnců Stryker, projel ve středu z Prahy přes hraniční přechod v Rozvadově a do Německa. Poslední vůz s nápisem „Konec kolony“ opustil české území ve 12:31.

  Jízda dragounů

  V rámci operace, pojmenované Dragoon Ride", se přesouvalo ve dnech 29. března – 1. dubna přes Českou republiku na pět set příslušníků americké armády, kteří se vraceli ze cvičení v Pobaltí a Polsku. Za týden urazili takřka 1 800 kilometrů.

  Všichni američtí vojáci strávili noc v ruzyňských kasárnách, odkud se ráno vydala první kolona směrem na Plzeň v 5:30. Další dvě ji pak následovaly v hodinových intervalech.

  Na trase přesunu, vedoucí v poslední fázi po dálnici D5, nebyly zaznamenány žádné problémy. „Pouze u druhé části konvoje američtí vojáci během technické přestávky na dálničním odpočívadle diagnostikovali závadu na jednom z vozidel Stryker. Toto vozidlo bylo naloženo na doprovodný podvalník a pokračovalo dále s přesunující se jednotkou,“ informoval Jan Šulc z Generálního štábu.

  Poslední část kolony dorazila na hranice v Rozvadově s tříminutovým zpožděním oproti plánu, tedy v 11.33 hodin. Na hranicích byly jednotlivé část konvoje ihned po dojezdu předávány americké vojenské policii a německé straně.

  Gripeny kvůli větru nepozdravily

  Česká armáda si pro americké kolegy chystala ještě malé překvapení. Na 107. kilometru dálnice D5 měla konvoj pozdravit mezi devátou a desátou hodinou dvojice stíhaček Gripen. Akci však zhatil silný vítr, kvůli kterému nebyl nízký průlet gripenů možný.

  Stejně jako v uplynulých dnech budil konvoj zájem veřejností. Především na dálničních mostech americké vojáky zdravily stovky lidí. Přímo na hraničním přechodě v Rozvadově konvoj vyprovázelo asi 600 lidí.

  Máte 70 let zpoždění, vítali americký konvoj v Bohumíně

  „Jsem rád, že to chápe a podporuje i velká většina našich občanů. V době, kdy bezpečnostní rovnováhu v Evropě a jejím okolí narušují aktivity Islámského státu na jedné straně a nevypočitatelné chování Putinovy vlády v Rusku na straně druhé, dramaticky roste význam spolehlivě zajištěné národní bezpečnosti. Pokud by našemu státu hrozilo bezprostřední nebezpečí, nesmíme zůstat a nezůstaneme sami, jako v roce 1938,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka.

  Před poslední dnešní etapou přesunu měli američtí vojáci v Praze den volna. V ruzyňských kasárnách byla pro veřejnost vystavena technika a lidé si mohli s vojáky popovídat.

  Podle odhadů do kasáren v Ruzyni dorazilo až 20 tisíc lidí. Část amerických vojáků také v úterý odjela do Plzně uctít své kolegy, kteří padli při osvobozování Československa v roce 1945.

  „Masivní propaganda na sociálních sítích i jinde vyprodukovala něco opačného, než chtěla. Spoustu lidí to naštvalo a aktivizovalo, naprosto spontánně v tomto počasí sem jedou lán světa, aby si tu udělali pár fotek a popovídali si s vojáky. Mám z toho dobrý pocit,“ konstatoval ministr obrany Martin Stropnický.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media