Českem projede další americký konvoj. Větší než posledně

12. dubna 2016  13:55
Další americký armádní konvoj projede koncem května přes Českou republiku. Na 800 amerických vojáků a 250 kusů techniky se bude přesouvat z Německa na cvičení "Saber Strike" v Pobaltí. Konvoj bude větší, než předchozí dva, které Českem projížděli loni. Američané by měli strávit noc ve Vyškově.  
Konvoj americké armády na cestě z Bohumína do Vyškova | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Není to nic mimořádného. Dojednávají se detaily. Budou se přesouvat na cvičení z Německa do Pobaltí,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Konvoj podle něj bude opět rozdělen na několik částí, aby se minimalizovaly problémy v dopravě. Nově by se do přesunu ale měli zapojit i čeští vojáci.

„Naši vojáci by jako součást svého vlastního cvičení konvoj doprovázeli,“ dodal Stropnický s tím, že stejně jako loni by během přesunu asistovala Vojenská policie.

Přenocovat by podle jeho slov měli američtí vojáci v armádních areálech ve Vyškově a případně i v Přáslavicích.

Velké konvoje americké armády přes Česko loni projížděly dvakrát. Koncem března to bylo 500 amerických vojáků ve 115 vozidlech včetně obrněnců Stryker. Američtí „dragouni“ se tehdy přes Česko vraceli z cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Kolona projela šest zemí. Konvoj provázely po celé trase Českem tisíce příznivců.

Druhý konvoj pak projížděl českým územím v září, když američtí vojáci mířili na cvičení „Brave Warrior“ do Maďarska. Šlo o 550 vojáků, 150 vozidel a 54 návěsů. Část konvoje se pak ještě 26. října vracela přes Česko zpět na mateřskou základnu do bavorského Vilsecku.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.