Američtí zabijáci tanků jsou v Polsku, doprovázejí konvoj dragounů

25. března 2015  10:02
Konvoj amerických obrněnců doprovázejí přes polské území kromě vrtulníků také bitevní letouny A-10 Thunderbolt, které před pár týdny Pentagon vyslal do Evropy v rámci takzvaného prvního balíčku odstrašujících a obranných opatření vůči Rusku.  
USA vyslaly do Evropy tucet letounů A-10 Thunderbolt II z arizonského Davis-Monthan | foto: USAF
galerie Konvoj americké armády během cesty „Dragoon Ride“ doprovázejí americké... Konvoj americké armády během cesty „Dragoon Ride“ v Polsku Konvoj americké armády během cesty „Dragoon Ride“ doprovázejí bitevní letouny... Konvoj americké armády během cesty „Dragoon Ride“ doprovázejí bitevní letouny... Konvoj americké armády během cesty „Dragoon Ride“ v Polsku Konvoj americké armády během cesty „Dragoon Ride“ v Polsku Konvoj americké armády během cesty „Dragoon Ride“ v Polsku Konvoj americké armády během cesty „Dragoon Ride“ v Litvě USA vyslaly do Evropy tucet letounů A-10 Thunderbolt II z arizonského...

Hned čtyři z tuctu amerických bitevníků byly z Německa převeleny na základnu Powidz nedaleko polského města Gniezno.

Na polském území doprovázejí konvoj amerických obrněnců, který o víkendu v rámci cvičení „Dragoon Ride“ vyrazil z Pobaltí a přes Česko zamíří na mateřskou základnu v německém Vilsecku.

Jak dlouho budou letouny v Polsku nasazeny velení amerických sil v Evropě zatím neoznámilo. Předpokládá se však, že se na polském území zapojí do dalších cvičení, které Spojené státy a NATO pořádají na východní hranici v reakci na loňskou ruskou anexi Krymu.

Nad konvojem více jak stovky obrněnců Stryker a dalších vozidel, který cestou z Estonska celkem urazí na 1 800 kilometrů, se kromě bitevníků objevují také americké vrtulníky Apache a Black Hawk. Ze vzduchu dopředu hlásí konvoji případné problémy na trase.

Fotografie

Konvoj americké armády během cesty „Dragoon Ride“ v Polsku
Konvoj americké armády během cesty „Dragoon Ride“ doprovázejí americké vrtulníky Apache
Konvoj americké armády během cesty „Dragoon Ride“ doprovázejí bitevní letouny A-10 Thunderbolt
Konvoj americké armády během cesty „Dragoon Ride“ v Polsku

Jedna z částí amerického konvoje se v úterý ráno zastavila v polském městě Białystok. Příležitost prohlédnout si americkou techniku a potkat se s vojáky tam využily tisíce lidí. „Rozhodli jsme se průjezd vojsk doplnit o několik setkání s obyvateli,“ řekl polský ministr obrany Tomasz Siemoniak. Přesné zastávky ale ministerstvo předem nezveřejnilo.

Na území Česka by měl konvoj vjet na třech místech v neděli 29. března. Předpokládá se, že hranice překročí v Harrachově, Náchodě a Bohumíně. Pak zamíří do Prahy, kde se části spojí a zamíří přes Plzeň do Německa.

„Smyslem je ujistit ty spojence, kteří žijí nejblíže k ‚Medvědovi‘, že jsme tady,“ uvedl velitel americké armády v Evropě Ben Hodges, který je považován za duchovního tvůrce probíhající jízdy dragounů napříč Evropou.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.