Litva chce koupit americké obrněnce Stryker a rovnou s kanóny

13. listopadu 2015  19:50
Americké ministerstvo zahraničí dalo zelenou prodeji modernizovaných obrněných vozidel Stryker do Litvy. Ta chce za bezmála 600 milionů dolarů koupit 84 těchto vozidel ve verzi s třicetimilimetrovým kanónem, kterou ještě nemá ve výzbroji ani americká armáda.  
Konvoj americké armády během cesty „Dragoon Ride“ v Lotyšsku | foto: Latvijas Armija
galerie Americké obrněnce na cvičení Sabre Strike v Pobaltí Americký obrněnec Stryker na cvičení Sabre Strike v Pobaltí Americký obrněnec Stryker na cvičení Sabre Strike v Pobaltí Konvoj americké armády na cestě z Bohumína do Vyškova První část konvoje americké armády překročila u Bohumína hranice do Česka v... První část konvoje americké armády překročila u Bohumína hranice do Česka v... První část konvoje americké armády překročila u Bohumína hranice do Česka v... První část konvoje americké armády překročila u Bohumína hranice do Česka v... Americký konvoj v Polsku, několik kilometrů před hraničním přechodem v Bohumíně

Schválení žádosti litevské vlády na prodej kolových obrněnců Stryker, se kterými mimochodem americká armáda v Pobaltí cvičila a na zpáteční cestě projela na jaře při takzvané „jízdě dragounů“ půlkou Evropy, musí ještě potvrdit americký Kongres.

Agentura pro obranou spolupráci nicméně už předala zákonodárcům potřebné dokumenty a prodeji dalo zelenou tento týden i ministerstvo zahraničí. Pro Litvu se tak velmi reálně rýsuje, že její armáda získá významnou posilu.

„Tento navrhovaný prodej je v zájmu zahraniční politiky a národní bezpečnosti Spojených států, protože pomůže zlepšit bezpečnost spojence z NATO,“ uvádí se v důvodové zprávě.

Litva má totiž zájem o 84 vozidel Stryker v modernizované verzi, kterou by příští rok „chtěly“ dostat americké jednotky v Evropě. Standardní obrněnce Stryker, se kterými například američtí Dragouni projížděli před pár týdny také přes Česko, jsou totiž vyzbrojeny jen kulometem.

Těžší zbraně jsou trendem

Modernizovaná verze je na žádost americké armády dozbrojena o věž s třicetimilimetrovým kanónem. Američtí velitelé argumentují, že v porovnání s novou ruskou technikou v palebné síle americká vozidla jednoduše zaostávají.

„Za studené války až na vzácné výjimky platilo pravidlo, že na kolová vozidla se dávají kulomety a na pásová zase kanóny. To se změnilo a trendem posledních let je vyzbrojovat i kolové obrněnce těžšími zbraněmi,“ konstatoval vojenský expert a publicista Lukáš Visingr.

Fotografie

Americký obrněnec Stryker na cvičení Sabre Strike v Pobaltí
Konvoj americké armády na cestě z Bohumína do Vyškova
Americký konvoj v Polsku, několik kilometrů před hraničním přechodem v Bohumíně
První část konvoje americké armády překročila u Bohumína hranice do Česka v neděli 29. března kolem jedenácté hodiny

„Například kolová vozidla Pandur II v Armádě ČR, která také mají kanóny ráže 30 milimetrů, do tohoto trendu zapadají,“ dodal.

Za dodávku 84 obrněnců včetně dalšího vybavení, náhradních dílů a logistického zázemí včetně trenažérů by měla Litva zaplatit zhruba 599 milionů dolarů (takřka 15 miliard korun).

„Pořízení systému Stryker ICV by pro litevské pozemní síly představovalo významný pokrok a vyplnění zásadních nedostatků ve schopnostech,“ argumentuje americké ministerstvo zahraničí. Návrh počítá také s vysláním asi třech desítek amerických expertů, kteří by přímo v Litvě zhruba dva roky pomáhali se zaváděním obrněnců do služby a jejich servisem.

„Litva nebude mít žádné potíže zařadit toto zařízení do své výzbroje. Navrhovaný prodej techniky a podpory nezmění základní vojenskou rovnováhu v regionu,“ konstatuje se v důvodové zprávě.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.